Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

παο-Ολυμπιακός 61-66 (μπάσκετ,πρωτάθλημα γυναικών)

Έγινε η αρχή, τελειώσατε και εκεί!
Τελείωσαν τα ψέματα! Και εκεί θα βλέπετε την πλάτη του Θρύλου. Και στο μπάσκετ γυναικών. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟ στη Λεωφόρο με 61-66 σε ένα παιχνίδι... ροντέο μέσα στην έδρα των "πρασίνων". Κορυφαία η Χαλιβέρα για τον Ολυμπιακό που έκανε το τρια στα τρια στο πρωτάθλημα.
Παρότι η διαφορά για τον Παναθηναϊκό έφτασε και τους οχτώ πόντους, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έδειξαν ότι έχουν στόφα πρωταθλητή. Σούπερ αντίδραση παρά τα… όργια των «γκρι» και τα όσα λάμβαναν χώρα στις εξέδρες.
Από νωρίς ο Ολυμπιακός έδειξε τις προθέσεις του. Τα βαριά χαρτιά του; Οι Τζόνσον και η Χαλιβέρα με την πρώτη να κυριαρχεί στην ρακέτα και την δεύτερη να «πυροβολεί» από την περιφέρεια ώστε να γίνει το 8-13. Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε ο Θρύλος και μέσω μίας τεχνικής ποινής στον πάγκο των γηπεδούχων το ματς πήγε στο +10 (8-18) για τις «ερυθρόλευκες».
Οι γηπεδούχες μείωσαν, οι άμυνες έπαιξαν σοβαρό λόγο για να συμβεί αυτό και το δεκάλεπτο τελικά έληξε υπέρ του Θρύλου (15-21) με τη Χαλιβέρα πάντως να είναι η κορυφαία του παρκέ.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο σκληρό. Ο ΠΑΟ με την ανέχεια των «γκρι» έπαιζε δυνατή άμυνα στα όρια του φάουλ, η ζώνη συνέχισε δίχως σταματημό και οι «ερυθρόλευκες» δεν έβρισκαν δίοδο προς το καλάθι.
Η Χαλιβέρα και τράβαγε την ομάδα στην επίθεση, οι «πράσινες» όμως πέρασαν στο σκορ με 34-32 έπειτα από βολές της Καλέντζου. Το ημίχρονο βρήκε τον Θρύλο να υπολείπεται 36-32 με τους «γκρι» όμως να έχουν σημαντικό μερίδιο… ευθύνης για αυτό το σκορ. Τρία φάουλ η Τζόνσον, ανύπαρκτες επαφές στην Χατζηνικολάου, «ξύλο» από τον Παναθηναϊκό για να γυρίσει το ματς.
Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν πρόβλημα στην ζώνη, την ώρα που και η Κριστόφερσον πήρε το τρίτο της φάουλ. Ο Παναθηναϊκός «στόχευσε» την ρακέτα με την Ντέλβα και η διαφορά έφτασε για τον ΠΑΟ στους εφτά (43-36).
Ο Ολυμπιακός όταν βρέθηκε πίσω με οχτώ πόντους, «ξύπνησε» και «έσφιξε» την άμυνά του. Η Σταμάτη και η Τζόνσον γύρισαν το ματς με την πρώτη να μειώνει σε 46-42.
Η Χαλιβέρα με βολές το πήγε στους δύο (49-47), η Τζόνσον το ισοφάρισε αλλά εκεί μίλησαν και πάλι οι δύο διαιτητές που είδαν φάουλ στην Καλέντζου σε μαρκάρισμα της Μπόνη με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 51-49.
Το ματς ήταν καθαρό ντέρμπι και τα πάντα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός με την Τζόνσον ισοφάρισε σε 54-54 αλλά τα πάντα κρεμόντουσαν σε μία κλωστή. Οι «ερυθρόλευκες» είδαν την Αμερικανίδα σέντερ να ξυπνάει την ιδανικότερη στιγμή. Αμυνες επάνω στην Ντέλβα, καλό ποστ απ παιχνίδι και το σκορ με ενάμισι λεπτό να απομένει έφτασε στο 60-64 για τον Θρύλο. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ακλόνητο φαβορί και πήρε τη νίκη μέσα στη… ζούγκλα της Λεωφόρου.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-32, 51-49, 61-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (25/38 βολές, 15/34 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα): Καλέντζου 13 (2), Δανούση, Αυτζή, Αλμπάνεζ 12 (10/14 βολ, 1/7 σουτ), Κόνιαλη, Παντέλη 8, Σλούκα 6, Λύμουρα 4, Ντέλβα 16 (11 ριμπ.), Κυριακοπούλου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (17/32 βολές, 20/48 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα): Σταμάτη 5, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 2, Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαΐδου, Χαλιβέρα 24 (5/6 βολ., 5/7 δίπ., 3/5 τρίπ.), Τζόνσον 23 (10 ριμπ.), Κοσμά 2, Κριστόφερσον 6 (11 ριμπ.).

Πηγή: gavros.gr