Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

παο-Ολυμπιακός 73-69(Μπάσκετ πρωτάθλημα)

Χαρίζετε αυτό που αξίζετε...
Απαράδεκτη εμφάνιση του Ολυμπιακού σήμερα στο ΟΑΚΑ. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Θρύλου από τον ΠΑΟ,αυτήν την φορά στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα. Παρότι ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με +15, στην συνέχεια όμως έπεσε αισθητά ο ρυθμός της ομάδας και ο Παναθηναϊκός μείωσε την διαφορά στο καλάθι,στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο πλήρωσε τα νεκρά του διαστήματα στην επίθεση και το πλήρωσε ακριβά,καθώς ο βαζέλος στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 56-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ίδια κακή εικόνα συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις προς την επίθεση,φτάνοντας στο σημείο σε 7 λεπτά να έχει μόλις ένα καλάθι. Προς το τέλος είχαμε ένα μικρο ξέσπασμα από τον Παπαπέτρου,αλλά τελικά δεν αρκούσε για την νίκη και έτσι είχαμε το τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Φελντέιν 12 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 2, Κούζμιτς 8, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 11 (2), Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 7 (1τρ., 10 ασίστ), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 8 (2), Γιανγκ 6, Στρόμπερι 4, Αγραβάνης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 11, Αθηναίου.
Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 22/43δ-51%, 6/18τρ-33%, 11/16β-68%, 38 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα.
Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 14/29δ-48%, 8/24τρ-33%, 17/23β-73%, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα.