Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023

Ήττα στη μεγάλη βραδιά του Σπανούλη! Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 50-57 (μπάσκετ αντρών, φιλικό)

Στο «Night of the Legend» η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε του Ολυμπιακού με 50-57 φέρνοντας στα ίσα τις μεταξύ τους φιλικές αναμετρήσεις επί ελληνικού εδάφους. Η αναμέτρηση ήταν επιπέδου Euroleague και κράτησε τρεις περιόδους.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν επηρεασμένες από την προετοιμασία, όπως δείχνει το 6-3 μετά από 4’30’’ αγώνα, με τον Σίκμα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους ως εκείνο το σημείο. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έκανε το +8 (11-3) για τον Ολυμπιακό, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +15 (18-3) για τους ερυθρόλευκους. Τέλος πρώτης περιόδου 20-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα μετά από καλάθι του Γουόκαπ για το +13 (24-11). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να… ροκανίσουν την διαφορά και με δύο τρίποντα μείωσαν στους +5 (29-24), με τον Κάνααν να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το +7 (31-24) και τον Λαρεντζάκη να κάνει το +9 (33-24). Η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε και πάλι στους +4 (33-29) με τον Σιλντς, με τον Κάνααν να απαντάει με τρίποντο. Τέλος δεύτερης περιόδου 37-29 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με τον Πίτερς διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα +7 (41-33). Ο Σιλντς με γκολ – φάουλ μείωσε στους +4 (41-37), ενώ ο Αμερικανός με ακόμα ένα καλάθι, έφερε την Αρμάνι σε απόσταση βολής στους +2 (41-39). Ο Μίροτιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (41-42), με τον Γουόκαπ να απαντάει με το ίδιο νόμισμα για το +2 (44-42) του Ολυμπιακού. Ο Πίτερς συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι για το (46-44) και με την Αρμάνι στην συνέχεια να κάνει ένα σερί 0-13 και να φτάνει στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-29, 50-57

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7(1), Κάνααν 5(1), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 5(1), Πάπας 8(1), Παπανικολάου 5(1), Πίτερς 13(1), Σίκμα 6, Τανούλης.

Aρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ποϊθρες 6, Μπορτολάνι 10(2), Πάνγκος 7(1), Στογιάνοβιτς 2, Χολ 4, Καρούσο, Σιλντς 15(1), Μίροτιτς 9(1), Χάινς 4.