Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023

Φιλική νίκη για τις ερυθρόλευκες! Λαμία-Ολυμπιακός 0-3 (βόλεϊ γυναικών, φιλικό)

Μία ακόμη «φιλική» νίκη για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τη νέα αγωνιστική σεζόν. Τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» με το «δεξί» στο τουρνουά της Λαμίας, αφού στον ημιτελικό με την ομάδα της Φθιώτιδας, με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα με 20 πόντους (11 η Βλαχάκη), επικράτησαν εύκολα, σε 70 λεπτά, με 3-0 σετ (14-25, 18-25, 20-25) και προκρίθηκαν στον αυριανό (30/9) τελικό. Στο πρώτο τους φιλικό ματς στο τουρνουά της Λαμίας, οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν για άλλη μια φορά χωρίς τις Μλέινκοβα, Νίζετιχ και Φαριόλ και υπό τις οδηγίες του Σπύρου Σαραντίτη, ξεκίνησαν πολύ δυνατά, αφού προηγήθηκαν με 11-0 και κατέκτησαν τα σετ με 25-14, 25-18 και 25-20, παρουσιάζοντας πολύ καλά στοιχεία κόντρα στην τοπική ομάδα (οκτώ άσσοι, 48% υποδοχή, 47% επίθεση). Το Σάββατο στις 18:30, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Βούλα-ΠΑΟΚ, για τον τελικό του τουρνουά στη Λαμία.

Τα σετ 0-3 (σε 1.10): 14-25, 18-25, 20-25

Πηγή: osfp.gr