Δευτέρα 28 Αυγούστου 2023

Δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω! Ελλάδα-ΗΠΑ 81-109 (Μουντομπάσκετ)

Η Ελλάδα δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω, κόντρα στις πανίσχυρες ΗΠΑ και γνώρισε την συντριβή με 81-109. Η εθνική αντιστάθηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο, από εκεί και έπειτα οι ΗΠΑ ανέβασαν στροφές και η ομάδα του Ιτούδη δεν μπορούσε να προβάλει άλλη αντίσταση.

Πλέον ακολουθεί ο αγώνας με την Νέα Ζηλανδία, ένας αγώνας τελικός καθότι με νίκη η Ελλάδα θα περάσει και στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ.

Κορυφαίος παίχτης της εθνικής ο Γιώργος Παπαγιάννης που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νίκος Ρογκαβόπουλος που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με τους Γουόκαπ, Λούντζη, Παπαγιάννη να σκοράρουν από κοντινή απόσταση προηγήθηκε με +4 (6-2) στο 3'. Το επόμενο τετράλεπτο εξελίχθηκε σε μονομαχία μεταξύ Παπαγιάννη και Μπράνσον με τον Ελληνα σέντερ να κάνει ότι θέλει την αντίπαλη άμυνα και φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους με το σκορ να είναι στο +1 (17-18) στο 7' υπέρ των ΗΠΑ. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι ΗΠΑ βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και πήραν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Τέλος πρώτης περιόδου 19-23 υπέρ των ΗΠΑ.

Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα συνέχισε να είναι ανταγωνιστική, αλλά μέχρι ένα σημείο. Ο Μπανκέρο έκανε το +12 (25-37) στο 14', η άμυνα των Αμερικανών είχε αρχίσει να γίνεται όλο και πιο αποτελεσματική και το ροτέισον του Κερ λειτουργούσε στην εντέλεια. Η διαφορά έφτασε στο +17 (25-42) στο 15', με την εθνική να βγάζει μία αντίδραση και να μειώνει στους δέκα, αλλά ως εκεί. Καθώς οι ΗΠΑ απάντησαν και πάλι. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 37-50 για τους Αμερικάνους.

Στην τρίτη περίοδο ο Ιτούδης ξεκίνησε με τον Λαρεντζάκη στη θέση του Λούντζη, όμως οι Αμερικανοί ανέβασαν την διαφορά στο +21 (42-61) στο 24', μετά από 0/4 βολές του Αντετοκούνμπο. Ο προπονητής της εθνικής βλέποντας ότι δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση άνοιξε το ροτέισον ενόψει και του αγώνα με την Νέα Ζηλανδία. Το σκορ είχε ξεφύγει η διαφορά είχε φτάσει στους +19 (54-73) στο 29' και όλα είχαν κριθεί. Τέλος τρίτης περιόδου 56-79 για την dream team.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι διεθνείς του Ιτούδη σκέφτονταν το παιχνίδι με την Νέα Ζηλανδία και μονάχα ο Ρογκαβόπουλος έβγαλε μία αντίδραση καθώς με δέκα προσωπικούς του η Ελλάδα μείωσε στους +19 (71-90) στο 35' και πλέον το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ.

Τελικό σκορ 81-109 και επόμενη αναμέτρηση για την εθνική κόντρα στην Νέα Ζηλανδία την Τετάρτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Ματσόνι, Γκαρσία

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2 (1/5 σουτ, 0/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 7 (3/8 σουτ), Λούντζης 4 (2/5 σουτ), Μωραΐτης 3, Παπαγιάννης 17 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1), Ππαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 14 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 7 ασίστ)

ΗΠΑ (Κερ): Μπανκέρο 8 (6/8 βολές), Μπρίτζες 9 (1), Μπράνσον 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χαλιμπάρτον 9 (1), Χαρτ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίνγκραμ 5 (1), Τζάκσον 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Κέσλερ 4, Πόρτις 10(4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ριβς 15 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 26/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των ΗΠΑ: 26/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 30/34 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη, 15 φάουλ