Σάββατο 26 Αυγούστου 2023

Πρεμιέρα με το δεξί για την εθνική! Ιορδανία-Ελλάδα 71-92 (Μουντομπάσκετ)

Η εθνική Ελλάδος ξεκίνησε με το δεξί στον όμιλο της στο Μουντομπάσκετ στις Φιλιππίνες, καθώς επικράτησε της Ιορδανίας με 71-92 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ελλάδα δεν εντυπωσιάσε με την απόδοση της, αλλά είχε μία γενικά καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, απειλήθηκε κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όπως πρέπει και έφτασε έτσι στην νίκη, δίχως να απειληθεί ιδιαιτέρως.

Κορυφαίος παίχτης τη εθνικής Ελλάδος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σημείωσε 19 πόντους και έχοντας βγάλει και τρεις ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 7 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Πολύ εμφάνιση από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Η Ιορδανία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Ντουβερίογλου και Τζέφερσον βρήκαν τρόπο να σκοράρουν για το +6 (10-4) στο 3' . Η αλλαγή της ελληνικής άμυνας από man to man σε ζώνη match up βοήθησε αρκετά, οι αντίπαλοι σταμάτησαν να σκοράρουν με ευκολία και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με πλουραλισμό στο σκοράρισμα ισοφάρισε σε 14-14 στο 8'. Το πρώτο εύστοχο τρίποντο της Ελλάδας ήρθε από τον Ρογκαβόπουλο και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην εθνική με +3 (14-17). Τέλος πρώτης περιόδου 14-19 για την Ελλάδα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λαρεντζάκης και Χατζηδάκης έδωσαν λύσεις στο ξεκίνημα για την Εθνική με την διαφορά να πηγαίνει στο +9 (14-23) στο 12'. Ο Παπαπέτρου, που μπήκε αργά στο παιχνίδι, έβαλε το τέταρτο τρίποντο για το + 8 (21-29) στο 15' και με γκολ-φάουλ για το +9 (23-32) αμέσως μετά, ο Γουόκαπ ηταν εκεί για να βοηθήσει κι αυτός στο σκοράρισμα και το +12 (28-40) στο 18', διώχνοντας το άγχος για την εθνική. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 33-46 για την εθνική.

Στην τρίτη περίοδο τίποτα δεν πήγε καλά για την εθνική, καθώς όχι μόνο δεν μεγάλωσε το προβάδισμά της στην έναρξη του β' μέρους, αλλά είδε τους Ιορδανούς να μειώνουν στους +4 (56-60) στο 28'. Ο Ιττούδης ήταν έξαλλος με τον τρόπο του παιχνιδιού των παιχτών, με τον Λαρεντζάκη με έξι διαδοχικούς πόντους του, να δίνει βαθιές ανάσες στην εθνική. Τέλος τρίτης περιόδου 60-66 για την γαλανόλευκη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο απλά χρειαζόταν σοβαρότητα και άμυνα. Κι η εθνική ομάδα τα έκανε και τα δύο με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει αρχικά στους +10 (62-72) στο 34'. Η Ιορδανία κουράστηκε, ξέμεινε από λύσεις και η Ελλάδα «καθάρισε» το ματς με τους Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου να προσφέρουν τις λύσεις που απαιτούσαν οι στιγμές για το +16 (63-79) στο 35'. Με το τελευταίο πεντάλεπτο πλέον να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Τελικό 71-92 και επόμενη αναμέτρηση για την εθνική Ελλάδος κόντρα στις ΗΠΑ την Δευτέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Κάτο, Ατάρντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Αλ-Σους): Αμπάς 6 (2), Μπιζάι 11 (3/8 τρίποντα), Ντουβερίογλου 14 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλις-Τζέφερσον 24 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιμπραχίμ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χασίμ Αμπάς 1, Αμπού Χαβάς, Αλναϊντάγουι 2, Χαμαρσέχ 1, Χουσεΐν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Χατζηδάκης 3, Λαρεντζάκης 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Αντετοκούνμπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4, Παπαγιάννης 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (0/6 τρίποντα), Γουόκαπ 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιορδανίας: 15/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 17/25 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/36 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 10/18 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 17 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ