Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018

Συνεχίζουν ακάθεκτες!Ολυμπιακός-Πορφύρας 3-0 (βόλεϊ γυναικών,πρωτάθλημα)

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στη Σαντορίνη, ο Θρύλος συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-0 σετ (25-18, 25-11, 25-23) του Πορφύρα και βλέπει τον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup, την ερχόμενη Τετάρτη (14/3, 19:30) με τη Κράσνονταρ στο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες» ξεπέρασαν το εμπόδιο του Πορφύρα στην εντός έδρας αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague και πέτυχαν τη 16η νίκη τους σε ισάριθμα ματς (όπου μετρούν 48-0 στα σετ).
Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 6-0 και να πάει με -7 (1-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με τη Μαρία Νομικού οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 4-8 και με μπλοκ της Αλίκης Κωνσταντινίδου σε 6-9. Η διαφορά κατέβηκε στους 3 (7-10) με τον πρώτο χρόνο της Αλίκης Κωνσταντινίδου και επίθεση της Χίπε (8-11). Μετά από εξαιρετική άμυνα της Ειρήνης Κοκκινάκη, η Στέλλα Χριστοδούλου με πανέξυπνο τρόπο διαμόρφωσε το 9-11. Ακολούθησαν δυο διαδοχικές επιθέσεις της Στέφανι Νιεμέρ χάρη στις οποίες ο Θρύλος μείωσε αρχικά (10-11) και ισοφάρισε στη συνέχεια (11-11) με το επιμέρους 4-0 σερί που έτρεξε από το 7-11. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 14-14 με τον Ολυμπιακό να προσπεράνει για πρώτη φορά στο σετ με 15-14 ύστερα από επίθεση άουτ της Κομλένοβιτς και να πηγαίνει μπροστά με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση της Χίπε. Η Γερμανίδα διαγώνιος διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί σημειώνοντας το 17-14 για τον Ολυμπιακό που είχε ανακτήσει τον έλεγχο και έφτασε στο 21-16 και πάλι με τη Χίπε ενώ πήρε το πρώτο σετ με 25-18 ύστερα από άστοχο σερβίς της Σιδεράτου.
Σε 20 λεπτά στο 2-0!
Πιο δυνατά ξεκίνησε ο Θρύλος στο δεύτερο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 6-2 με άσσο της Νιεμέρ και ένα σερί πήγε με +8 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βελτιωθεί αισθητά και διεύρυναν το προβάδισμά τους σε διψήφια διαφορά (19-9) φτάνοντας και στο +11 (20-9) στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα.  Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό που έφτασε με ευκολία μέσα σε 20 λεπτά στο 25-11 χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 στα σετ!
Πήρε τη νίκη και τώρα Ευρώπη!
Το 3ο σετ, ήταν πιο κλειστό με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με -4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πορφύρας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, όταν προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» με 18-17 μετά από επίθεση της Χίπε. Στη συνέχεια ο Θρύλος έφτασε στο 20-18 αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20 πριν δώσει ξανά το προβάδισμα η Χίπε για το 21-20. Ο Πορφύρας ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, 22-22 και προηγήθηκε με 22-23. Ακολούθησε η ισοφάριση από την Χίπε σε 23-23 και ο άσσος της Νιεμέρ που έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Θρύλο, ο οποίος πήγε στο ματς μπολ. Με δεύτερο σερί άσσο της Νιεμέρ, διαμορφώθηκε το 25-23 χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σετ 1.11  3-0, 25-18 (24’), 25-11 (20’), 25-23 (27’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Κωνσταντινίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36%υπ.-29%αρ.), Νιεμέρ 15 (10/20 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 47%υπ.-37%αρ.),  Χριστοδούλου 3 (3/4 επ.), Χίπε 19 (16/36 επ., 3 άσσοι), Κοκκινάκη –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Λαμπρούση 5 (5/6 επ.) Πολ, Μιλεντίγεβιτς

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Κωνσταντέλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Ράπτη 2 (2 άσσοι, 44%υπ.-30%αρ.) Κομλένοβιτς 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Χατζηπέτρου, Φωτινού 1 (1/3 επ.), Δραγουμάνου 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 43%υπ.-36%αρ.), Μουστάκη –λ (43%υπ.-30%αρ.)/ Λιάρου -λ, Θαλασσινού 2 (2 άσσοι), Σιδεράτου, Γκολφινοπούλου

Πηγή: osfp.gr