Τετάρτη 10 Μαΐου 2017

Τριαντάρα για πλάκα!Ολυμπιακός-Άρης 84-54 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στον Άρη στο ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στις νίκες. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με +30 84-54 και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει και του φάιναλ φορ της Πόλης.
MVP του αγώνα ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν δραστήριος στην επίθεση, πήρε πρωτοβουλίες, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους και συνολικά με 17 (5/5δ, 1/3τρ, 4/4β). Παράλληλα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ στην αναμέτρηση, σε 20 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιανγκ που σημείωσε 11 πόντους,ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Γκριν με 11 πόντους,ενώ από δέκα είχε και ο Σπανούλης με τον Πρίντεζη.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με ένα 5-0,αλλά ο Άρης απάντησε με ένα 7-0 και πήρε το προβάδισμα με (5-7). Ο Γιάνκοβιτς στο 5' ανέβασε την διαφορά +4 για τους Θεσσαλονικείς (7-11),αλλά ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σπανούλη που οργάνωνε άψογα το παιχνίδι και τον Γιανγκ που γέμιζε την ρακέτα,έδωσαν προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 21-17 στο τέλος της περιόδου.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με τρίποντο του κορυφαίου Παπανικολάου και με βολές του Μπιρτς ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο +10 (29-19) στο 13'. Στην συνέχεια ο Παπαπέτρου δέχτηκε μια αγκωνιά από τον Τζάκσον,πάγωσε αρχικά το ΣΕΦ,αλλά ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό. Τέλος ημιχρόνου 44-31 για τον Θρύλο ύστερα από τρίποντο του Γκριν.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός με όπλο την εξαιρετική του άμυνα περίορισε επιθετικά τον Άρη και με κορυφαίο σε εκείνο το σημείο Βασίλη Σπανούλη,ανέβασε την διαφορά στους +16 (49-33).Στο 26' ο Πρίντεζης έφερε την διαφορά στο +19 (54-35), με τους Πειραιώτες να βγάζουν καλές άμυνες και να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας σε καταστάσεις αιφνιδιασμού.Τέλος δεκαλέπτου 64-38.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο,το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα ο Σφαιρόπουλος να δώσει χρόνο και στον νεαρό Τολιόπουλο. Ο Τολιόπουλος μάλιστα με τρίποντο αύξησε την διαφορά +30 (74-44) στο 35' ύστερα από τρίποντο.Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τους "βασικούς" στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παπαπέτρου να μην επιστρέφει στο παρκέ μετά τον τραυματισμό του, για προληπτικούς λόγους. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με τους Τολιόπουλο, Ουότερς, Γκριν, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τον Γκριν να εκτοξεύει την διαφορά στο +35 (82-47) στο 38'.
Τελικό σκορ 84-54 και πλέον οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη για τον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκορ 3(1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.