Δευτέρα 29 Μαΐου 2017

Με μπροστάρη τον αρχηγό του και τον Μιλουτίνοφ έκανε το πρώτο βήμα!Ολυμπιακός-παο 63-58 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στην επικράτηση κόντρα στο παο με 63-58 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Σε ένα μέτριο αγωνιστικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες,ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα χάρις στον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη που είχε double-double με 11 πόντους και 10 ασίστ και φυσικά τον Νικολά Μιλουτίνοφ που σημείωσε 12 πόντους έχοντας 4/4 δίποντα και 4/5 βολές. Ενώ άλλος παίχτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Πρίντεζης με 12 πόντους.
Με τον Παπαπέτρου αντί του Παπανικολάου στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα στο +6 (10-4 στο 4'), την ώρα που οι πράσινοι προσπαθούσαν να ακουμπήσουν σε κάθε φάση τη μπάλα στη ρακέτα και έβλεπαν τον Καλάθη να αστοχεί σε θεωρητικά εύκολες προσπάθειες. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε μπει καλά στο παιχνίδι, δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, αλλά και οι Πειραιώτες δεν το εκμεταλλεύθηκαν με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει χαμηλά μέχρι ο Πρίντεζης να βάλει πέντε σερί πόντους για το 15-6 στο όγδοο λεπτό και να κλείσει στο 19-10 η πρώτη περίοδος.
Δεύτερη περίοδος και ο παο με την ανοχή της διαιτησίας που δεν έδωσε και πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Γιανγκ και επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των πρασίνων,μείωσε την διαφορά στον πόντο (24-23). Δυο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά (26-27) χάρη σε τρίποντο του Φώτση, έδειξε να έχει φέρει το ματς στα μέτρα του και έβλεπε τους Πειραιώτες να είναι βιαστικοί, να έχουν μπλοκάρει.Τέλος ημιχρόνου 34-33 υπέρ των Πειραιωτών.
Στην τρίτη περίοδο ο Πρίντεζης έκανε το 37-33 και στη συνέχεια ο Παπανικολάου σκόραρε για το 39-35. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ λίγο αργότερα ξαναχτύπησε για το 43-37 και στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ έδωσε αέρα 7 πόντων στον Θρύλο (45-38). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός όμως έπαθε μπλακ-άουτ στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και αρχικά μείωσε σε 45-43 με τον Σίγκλετον, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 46-45, με τρίποντο του Ρίβερς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-50 υπέρ των πράσινων.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 50-50 και στη συνέχεια ο Μπιρτς έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο για το 52-50. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια και οι «πράσινοι» με πόντους από τους Τζέιμς και Μπορούση προηγήθηκαν με 58-55. Ο Σπανούλης μείωσε σε 57-58 και μετά από μια καλή άμυνα ο Μιλουτίνοφ με δύο βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό Ο Σέρβος στην επόμενη επίθεση ξαναχτύπησε για το 61-58. Στην άμυνα ο Παπανικολάου έκανε μια τρομερή τάπα πάνω στον Ρίβερς, στην προσπάθειά του να ρίξει τρίποντο και ο αρχηγός με δύο ακόμα εύστοχες βολές έκανε το τελικό 63-58.
Τελικό σκορ 63-58 με τον Ολυμπιακό να μην πιάνει τα υψηλά στάνταρ απόδοση,αλλά να παίρνει την νίκη και να κρατάει το πλεονέκτημα έδρας. Δεύτερος αγώνας την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 12 (4 ριμπ.), Πρίντεζης 12 (5/16 σουτ), Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (4/5 δίπ., 0/5 τρίπ., 3/6 βολ., 6 ριμπ., 10 ασ., 2 λαθ.), Γκριν 3 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11 ριμπ.), Σίνγκλετον 9 (4/10 σουτ, 6 ριμπ.), Καλάθης 4 (2/9 σουτ, 6 ριμπ., 5 ασ.), Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 6 (2/11 σουτ, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.