Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022

Τα έκαναν όλα λάθος και έμειναν εκτός! Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 60-66 (μπάσκετ γυναικών, κύπελλο)

Μακριά από τον καλό της εαυτό βρέθηκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΣΕΦ, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι νταμπλούχες Ελλάδας ηττήθηκαν (60-66) από τις «πράσινες» στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Κύπελλο στη φάση των «8». Στον νοκ-άουτ προημιτελικό του θεσμού, τα κορίτσια του Θρύλου δεν βρέθηκαν στην καλή τους ημέρα (21/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/15 βολές), ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Παρόλα αυτά, στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν και ανέτρεψαν την κατάσταση, πήραν προβάδισμα +3 (58-55, 60-57) στα τελευταία λεπτά, ωστόσο «κόλλησαν» στους 60 πόντους και γνώρισαν την ήττα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 10-5, με την Σταμολάμπρου να μειώνει στους τρεις πόντους (7-10), στο 6:08. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 18-9, η Αγιούσο έκανε το 18-11, με λέι απ (3:01), ενώ η Γκούσταφσον «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 25-13, στα 4,3 δευτερόλεπτα. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (9:02), η Σταμολάμπρου μείωσε στους 10 πόντους (17-27), ενώ η Σουκ, με καλάθι και φάουλ (7:50), μάζεψε την… απόσταση από τις «πράσινες» στο 29-20. Στο 1:05, η Σταμολάμπρου, με τρίποντο, μείωσε στο -6 (27-33), με την Ριντ να σκοράρει μία βολή, για το 34-27 του ημιχρόνου. Οι νταμπλούχες Ελλάδας ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 2/13 τρίποντα και 10/18 δίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γκούσταφσον το… πήρε πάνω της και οδήγησε τον Θρύλο σε… απόσταση «αναπνοής» από τον Παναθηναϊκό! Αρχικά, η Αμερικανίδα σέντερ μείωσε σε 45-38 (3:41), και στη συνέχεια, με επτά διαδοχικούς πόντους, «έγραψε» το 47-45, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Με την Γκούσταφσον να φτάνει, έτσι, τους 24 πόντους! Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Σταμολάμπρου έδωσε το πρώτο προβάδισμα των «ερυθρόλευκων», με 50-49, στο 7:22, με την Γκούσταφσον να «χτυπάει» ξανά, κάτω από το καλάθι (4:26), για το 56-55. Στο 3:54, η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, δίνοντας «αέρα» τριών πόντων (58-55) στον Ολυμπιακό, σε ένα κρίσιμο σημείο! Οι φιλοξενούμενες μείωσαν (58-57), η Σταμολάμπρου σκόραρε ξανά, κρατώντας το +3 (60-57), όμως δέχθηκε σερί 5-0, για το 62-60. Στα 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε, η Σταμολάμπρου αστόχησε σε δύο βολές, χάνοντας την ευκαιρία της ισοφάρισης, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 66-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Πραγματικά, ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς, κυρίως στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Δεν μπήκαμε καλά, είχαμε κακή πρώτη περίοδο, μετά κυνηγούσαμε σε όλο το ματς, σιγά-σιγά πλησιάσαμε, αλλά δεν είχαμε καλές αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία».

Μέγκαν Γκούσταφσον: «Στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαμε πρόβλημα στη άμυνα, δεχθήκαμε κάποια… τρελά σουτ. Προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, βήμα-βήμα, δεν ήμασταν στην καλύτερη μας ημέρα, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Τα δώσαμε όλα, όμως στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν ήμασταν όπως έπρεπε, κόντρα σε μια καλή ομάδα. Συνεχίζουμε σε δύο διοργανώσεις, θα ρίξουμε το μεγαλύτερο μας βάρος στο πρωτάθλημα».

Πηγή: osfp.gr