Πέμπτη 22 Απριλίου 2021

Νίκησε με μεγάλη ανατροπή! Ολυμπιακός β΄-Γ.Σ Ελευθερούπολης 78-62 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός β΄έκανε ένα εντυπωσιακό δ' οκτάλεπτο έχοντας ένα επιμέρους 27-10 και έφτασε στην νίκη με 78-62 κόντρα στην Ελευθερούπολη για την 8η αγωνιστική της Α2.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν στα μέσα της τρίτης περιόδου με +13 (37-50), αλλά με ένα καταιγισμό τρίποντων κυρίως στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στην μεγάλη ανατροπή και στην πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού β' Στάθης Παπαδιονυσίου που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Πέτρο Μελισσαράτο που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 9 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Αρκετά καλή εμφάνιση και από τον Βασίλη Χρηστίδη που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και Αλέξανδρο Νικολαΐδη που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ.

Ο Γ.Σ Ελευθερούπολης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε +9 (4-13) στο 4'. Ο Ολυμπιακός β' όμως βρήκε ρυθμό και με ένα καλό σερί στην επίθεση μείωσε την διαφορά στον πόντο (18-19) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλο το παιχνίδι με την Ελευθερούπολη, όμως, να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μπροστά με 32-35, χάρη στους Δημάκο και Τσιλούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 5-15 με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους +13 (35-50) στο 25'. Με τον Ολυμπιακό β' να απαντά με ένα δικό του 8-0, με τους Μελισσαράτο, Παπαδιονυσίου και Κολοβέρο, για το +5 (45-50) στο 27'. Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 51-51 υπέρ της Ελευθερούπολης. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο  η αντεπίθεση των ερυθρόλευκων  συνεχίστηκε και με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Τσόχλα και Σκουλίδα να τρέχουν ένα 9-0, με τρία συνεχόμενα τρίποντα, μετατρέποντας το 51-55 σε 60-55. Ο Μελισσαράτος ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά στους +7 (62-55) στο 33', με τον Γ.Σ Ελευθερούπολης να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση ως το τέλος του παιχνιδιού.

Τελικό σκορ 78-62 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στο Ψυχικό εκτός έδρας το ερχόμενο Σάββατο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (3/4 βολές, 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (1/2 βολές, 4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4/8 τρίποντα), Κάδρας, Χρηστίδης 10 (2/4 βολές, 4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10 (4/4 βολές, 3/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Λογοθέτης): Τσιλούλης 14 (3/6 βολές, 4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14 (4/4 βολές, 5/8 δίποντα), Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Δημάκος 11 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 4:16), Σιγκούνας, Νίκου (5 ασίστ)