Δευτέρα 15 Απριλίου 2019

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός! Ολυμπιακός-Σπόρτινγκ 89-53 (μπάσκετ γυναικών,πρωτάθλημα)

Με σπασμένα τα φρένα ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 89-53 του Σπόρτιγκ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» δεν πιέστηκαν ούτε στιγμή από τον αντίπαλό τους, έκλεισαν το ημίχρονο με 20 πόντους διαφορά και κατέκτησαν την 109η συνεχόμενή τους νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.
Αυτό ήταν το 93ο ροζ φύλλο αγώνα του Θρύλου στο πρωτάθλημα, ο οποίος έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ και ήταν θεαματικός στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 12 πόντους.
ΠΕΤΟΥΣΕ… ΦΩΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Τζόνσον και Τίκβιτς με την Τόμας να δίνει το πρώτο προβάδισμα με 4-2. Η Νικολοπούλου ευστόχησε από τα 6,75μ όπως και η Σταμάτη για το 10-4, με την πρώτη να στέλνει τη  διαφορά στους 10 πόντους στο πεντάλεπτο του παιχνιδιού (14-4).
Η Νικολοπούλου συνέχισε και σκόραρε το 16-7, ενώ αργότερα με τρίποντο έφτασε τους 12 προσωπικούς πόντους με ένα ακόμα τρίποντο για το 21-9. Η Σταμάτη πήρε την επόμενη επίθεση για το 24-11, για να τρέξουν οι φιλοξενούμενες ένα 7-0 σερί για το 24-18. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 27-18 υπέρ του Θρύλου.
Με όμορφο μπάσκετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 12 πόντους (31-19) έπειτα από εύστοχο δίποντο και πάλι από την Σταμολάμπρου, με την Ελληνίδα γκαρντ να πετυχαίνει και το 36-22.
Ο Θρύλος προσπέρασε με 19 πόντους (41-33) με 4:29 για τη λήξη του ημιχρόνου, με την Σωτηρίου να ευστοχεί από τα 6,75μ για το 44-22. Η Παυλοπούλου ευστόχησε με τη σειρά της από το τρίποντο για το 49-27, με την ομάδα του Σπόρτιγκ να μειώνει προσωρινά.
Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας παρέμειναν σε αυτόν τον ρυθμό στην επίθεση, η Τόμας αρχικά διαμόρφωσε το 53-31, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +20 (53-33) για τον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν 9/15 τρίποντα!
ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός στο σκοράρισμα έπεσε και για τις δύο ομάδες. Η Τίκβιτς «χτύπησε» στη ρακέτα για το 58-35  και η Τόμας έστειλε τη διαφορά στους 25 πόντους (60-35). Μετά από μία καλή άμυνα και ένα στείρο δίλεπτο στην επίθεση για τον Ολυμπιακό, η Σταμολάμπρου πέτυχε το 62-35 και η Σταμάτη το 64-37, με την Λίτση από κοντά να δίνει απόσταση 29 πόντων για την ομάδα του Πειραιά (66-37).
Το ντράιβ της Σπυριδοπούλου οδήγησε τον Θρύλο 31 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης (70-39).
Με δύο τρίποντα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Παυλοπούλου και η Αυτζή διαμόρφωσαν το 76-42, με την Τζόνσον να σκοράρει για το +36 (78-42). Η σκυτάλη στην επίθεση επέστρεψε στην Σταμολάμπρου που εκτόξευσε τη διαφορά στους 40 πόντους (82-42) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.
Ο Σπόρτιγκ έτρεξε ένα μικρό σερί, για να ακολουθήσουν οι βολές της Τίκβιτς και το τρίποντο της Τόμας για το 86-48 με 2 λεπτά για το τέλος του ματς, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει και αυτή τη νίκη και να παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-33, 70-39, 89-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10 (2/3 διπ., 4 ασ.), Σταμάτη 8 (2/3 τρ.), Αυτζή 3 (1/3 τρ., 2 ασ.), Σπυριδοπούλου 10 (5/6 δίπ., 4 ριμπ.), Παυλοπούλου 8 (2/2 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 12 (3/3 τρ., 2/3 τρ., 2 ριμπ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ.), Τίκβιτς 9 (3/7 δίπ., 9 ριμπ.), Λίτση 2, Τζόνσον 6 (3/5 διπ., 4 ριμπ., 4 ασ., 4 κλεψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 16 (4/4 δίπ., 3/8 τρίπ.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 2, Μαγγίνα 2, Λιούις 4, Σαλιάι, Φουράκη 6, Ράιτ 11 (2), Μούρερ 26 (1), Μαρίνη.

Δηλώσεις

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου και το θετικό αποτέλεσμα. Παρουσιάσαμε πολύ ωραίο θέαμα στο παρκέ και συνεχίζουμε αήττητοι στο πρωτάθλημα. Παίξαμε όμορφο μπάσκετ και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα από την αρχή του παιχνιδιού. Είχαμε καλές αποφάσεις στην επίθεση και χαίρομαι που η δουλειά μας στις προπονήσεις βγαίνει και στον αγωνιστικό χώρο».

Από την μεριά της η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου δήλωσε: «Είχαμε ένα ακόμα παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα, που θέλουμε ένα ακόμα για να ολοκληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας για την κανονική διάρκεια της Α1 Γυναικών. Μείναμε συγκεντρωμένες στο πλάνο μας, ήμασταν σοβαρές στο παρκέ και επιβάλλαμε τον ρυθμό μας από το πρώτο δευτερόλεπτο.  Ο αντίπαλός μας έπαιξε κλειστά στην άμυνα, οπότε είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ, στα οποία ευστοχήσαμε. Αυτό που κοιτάμε εμείς είναι το επόμενο παιχνίδι για να τελειώσει ιδανικά η κανονική περίοδος και να πάμε δυνατά στα πλέι οφ του πρωταθλήματος».

Πηγή:osfp.gr