Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 2023

Καθάρισε την νίκη με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο! Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 67-94 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα επιμέρους 8-27, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 67-94 για την 17η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας, έχοντας ρεκόρ 9-8.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε αρκετές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με +11 (34-23) στο 14', αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 8-27 πήρε το πλήρες έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε αρκετά εύκολα στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης των ερυθρόλευκων ο Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 23 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 10 πόντους και βγάζοντας και 7 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 4 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 9 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας τον Γουόκαπ να δημιουργεί και τον Παπανικολάου να σκοράρει, ωστόσο η αμυντική του λειτουργία δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι τα τρίποντα του Μπιν και οι ασίστ του Τίεμαν έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους με το σκορ να είναι ισόπαλο (12-12) στο 5'. Ο Τίμαν με το πρώτο του καλάθι έβαλε μπροστά την ομάδα του με +1 (15-14), ενώ στην συνέχεια ο Ντίλοου έγραψε το +2 (18-16) για την Άλμπα. Ο Πίτερς έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (18-19) με τρίποντο, αλλά η γερμανική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Μπράουν πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Τέλος πρώτης περιόδου 25-19 υπέρ της Άλμπα.

Στην δεύτερη περίοδο η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Μπράουν πήρε προβάδισμα στο σκορ με +9 (28-19), η γερμανική συνέχιζε να πιέζει κυρίως με τα τρίποντα της και έφτασε την διαφορά στο +11 (34-23) στο 14'.  Oι ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν και με πρωταγωνιστή τον Γκος μείωσαν στους +7 (36-29) στο 16' και στην συνέχεια με τον Λαρεντζάκη μείωσαν στον +1 (40-39) στο 18'. Τέλος πρώτου 43-40 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος από το ξεκίνημα και έτρεξε ένα σερί 0-5 με τον Πίτερς για το +2 (43-45) στο 22'. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους +5 (43-48) με τρίποντο του Κάνααν. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει τον ρυθμό που ουσιαστικά θα τους βοηθούσε να βάλουν τις βάσεις για την νίκη και με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι πήραν προβάδισμα με +11 (45-56). Η Άλμπα ξεκόλλησε στο σκορ με δύο τρίποντα του Τόμας για το +7 (51-58), αλλά και πάλι οι Κάνααν και Πίτερς βρήκαν τις λύσεις για τους ερυθρόλευκους. Τέλος τρίτης περιόδου 51-67 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυναμικά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Λαρεντζάκη και του Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά στους +20 (53-73). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν στην συνέχεια με την γερμανική ομάδα να κάνει ένα σερί 6-0 και να μειώνει στους +14 (59-73). Τα καλάθια τον Γκος και Πίτερς έδωσαν τέλος στις όποιες ελπίδες διατηρούσαν οι παίκτες της Άλμπα, καθώς έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους με +18 (59-77).

Τελικό σκορ 67-94 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Άρη στο ΣΕΦ την παραμονή Πρωτοχρονιάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 15/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/5 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ