Παρασκευή 21 Απριλίου 2023

Σαν σε προπόνηση έκανε το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά! Ολυμπιακός-Άρης 97-73 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Τούρμπο ο Θρύλος στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Άρη στο ΣΕΦ με 97-73 και έκαναν το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα του αγώνα, πήραν μεγάλες διαφορές στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασαν στην νίκη και θέλουν μία ακόμη για να προκριθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 23 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολουθήσε σε απόδοση ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τάρικ Μπλακ που σημείωσε 11 πόντους και έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 8 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τρία καρφώματα από τον Φαλ προηγήθηκε με +7 (11-4) στο 4'. Η καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων έσπαγε τη ζώνη του Άρη και με τους Βεζένκοφ και Λούντζη να δίνουν λύσεις η διαφορά έφτασε στο +10 (18-8). Ο Άρης βραχυκυκλώθηκε εντελώς επιθετικά και από πλευράς Ολυμπιακού ο Παπανικολάου μπήκε στην εξίσωση ανεβάζοντας την διαφορά στο +17 (27-10) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 28-12 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης έβγαλε μία αντίδραση και με δύο σερί τρίποντα από τον Μήτρου-Λονγκ μείωσε στους +8 (28-20). Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αφυπνίστηκαν και με τρίποντα από τους Σλούκα και Λαρεντζάκη έφεραν την διαφορά στο +13 (35-22). Ο Μπλακ τελείωσε τις ασίστ του Σλούκα κοντά στο καλάθι και η διαφορά παρέμεινε σε παρόμοιο επίπεδο παρά τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Νότε για το +17 (47-30) στο 18'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 53-36 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης έβγαλε μία μικρή αντίδραση και μείωσε στους +8 (53-45) με τρία σερί τρίποντα, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά στροφές και με όπλο τη δυνατή του άμυνα και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, έτρεξε σερί 13-0 για το +21 (66-45) με τον Βεζένκοφ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Τέλος τρίτης περίοδου 73-54 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί με τους προπονητές των δύο ομάδων να δίνουν χρόνο σε πολλούς παίχτες τους. Το ματς έγινε πιο ελεύθερο και είχε περισσότερο θέαμα με τις συνεργασίες των γηπεδούχων να ξεσηκώνουν τον κόσμο στην εξέδρα και την διαφορά να πηγαίνει στο +22 (80-58) στο 33'. Με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη να βοηθούν λίγο αργότερα για να πάει το σκορ στο 86-62 και στο 93-67 στο 37'.

Τελικό σκορ 97-73 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη για τον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών της Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Καρπάνος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Λούντζης 6 (1), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 23 (7/10 δίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 17 (4/5 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλακ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Γκούντγουιν 9 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (3/12 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 15 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 9 (1), Χόρχλερ, Καββαδάς 14 (7/9 δίποντα), Φίλλιος 7 (1), Χάγκινς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/34 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 22/29 βολές, 40 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 16 επιθετικά), 34 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 3/7 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη, 22 φάουλ