Παρασκευή 2 Ιουνίου 2017

Τα γκρι κοράκια χάρισαν την νίκη στον παο!παο-Ολυμπιακός 84-80 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός κόντρα σε μια χυδαία διαιτησία ηττήθηκε από τον παο με 84-80 και έτσι ο παο οδήγησε την σειρά των τελικών στο 1-1. Ο Ολυμπιακός εκτός από τις γνωστές απουσίες των Λοτζέσκι και Χάκετ,είχε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής,ο λόγος για τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος έμεινε εκτός λόγω αμυγδαλίτιδας και υψηλού πυρετού.
Ο Ολυμπιακός παρά τα πολλά προβλήματα και κόντρα σε μια άθλια διαιτησία,θα μπορούσε να είχε φύγει από το διπλό από το ΟΑΚΑ αν ο Μπιρτς δεν είχε αστοχήσει σε φόλοου,20'' πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 80-76 υπέρ των πρασίνων.
MVP του Ολυμπιακού μακράν ο Έρικ Γκριν που έκανε διαστημικό παιχνίδι σημειώνοντας 21 πόντους έχοντας 5/6 τρίποντα,τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πρίντεζης με 15 πόντους. Ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Μάντζαρης,Αγραβάνης με 9 πόντους ο καθένας. Από πλευράς παο κορυφαίοι του παρκέ ήταν μακράν η διαιτητική τριάδα Πηλοΐδης, Μάνος και Παναγιώτου,που έκαναν τα αδύνατα,δυνατά για να πάρει ο παο την νίκη. Έδωσαν 32 βολές στον παο έναντι 16 των ερυθρόλευκων και στο πρώτο ημίχρονο οι βολές ήταν 13-3 υπέρ των πρασίνων. Ενώ σταμάτησαν πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού με ανύπαρκτα επιθετικά φάουλ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του χωρίς τον ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη. Ο Θρύλος είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με τους πρώτους 9 πόντους να προέρχονται από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου μετά τα πρώτα λεπτά ανέβασε την απόδοσή της και με τρίποντο του Γκριν προηγήθηκε με 16-15. Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ με πανέμορφη προσπάθεια νίκησε τον Μπουρούση και έκανε το 18-15 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 17-20 για τους Πειραιώτες.
Τα πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε δια χειρός Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος έκανε το 22-19 και λίγο αργότερα ο Αγραβάνης με έμμεσο τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στον Θρύλο (25-21). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ρίβερς, όμως, ο «Παπ» ξαναχτύπησε για το 27-23. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ στην επίθεση με πολλά λάθη στις τελικές πάσες με αποτέλεσμα ο παο να προηγηθεί στο σκορ με 28-27. Ο Αγραβάνης απάντησε με τρίποντο και ξανάδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες με 30-28. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, συνέχισε τα λάθη στην επίθεση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 35-30. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και αρχικά μείωσαν σε 35-33 με τον Παπαπέτρου και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 39-39 με τον Πρίντεζη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-39 υπέρ των πρασίνων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει σε καλή ημέρα τον Γκριν.  Ο Γκριν ήταν μακράν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού σε αυτό το δεκάλεπτο,έχοντας 8 πόντους.
Ο Γκριν με τους πόντους που είχε στην επίθεση κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ, αν και τελείωσε το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 59-53, χάρη στις τρεις βολές του Τζέιμς. Βέβαια και σε αυτό το δεκάλεπτο οι γκρι τριάδα τα έβλεπε όλα πράσινα,δίνοντας μάλιστα και ένα ανύπαρκτο εις βάρος του Μιλουτίνοφ,φτάνοντας έτσι στα τέσσερα. Σκορ δεκαλέπτου 59-53 υπέρ του παο.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος με αποτέλεσμα ο παο να ξεφύγει με +7 (78-71) στο 38'. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι,αλλά με τρίποντο του Πρίντεζη μείωσε σε (78-76) 55'' πριν το τέλος.Μετά το τάιμ άουτ του προπονητή του "τριφυλλιού", ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε με λέι απ (80-76 στα 35''), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Κεμ Μπιρτς έχασαν ακολούθως ευκαιρία να ξαναρίξουν τη διαφορά στο σουτ.
Οι πράσινοι ήταν εύστοχοι στις βολές που εκτέλεσαν μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη (84-80). Την πρώτη τους εντός έδρας σε σειρά τελικών μετά το 2014.
Τελικό σκορ 84-80 και πλέον οι ερυθρόλευκοι την Κυριακή καλούνται να κάνουν το 2-1 κόντρα στο παο στο ΣΕΦ,μια αναμέτρηση που ασφαλώς θα είναι κομβική για την συνέχεια των τελικών.