Δευτέρα 12 Ιουνίου 2017

Αγγελόπουλοι πάρτε κεφάλια και ενισχύστε την ομάδα!Ολυμπιακός-παο 51-66 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ευθύνη όλων...
Απλά ντροπή! Τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο για αυτήν την απαράδεχτη εμφάνιση της ομάδας. Είναι πραγματικά αδιανόητο στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν η ομάδα να παρουσιάζει αυτά τα χάλια. Και όπως είδατε δικαιολογήσαμε την ήττα με την Φενέρ στο τελικό της ευρωλίγκα και λόγω έδρας και λόγω των απουσιών των Χάκετ και Λοτζέσκι,αλλά σήμερα δεν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία,ούτε για τους παίχτες,αλλά ούτε για τον προπονητή της ομάδας Σφαιρόπουλο.
Αυτή εμφάνιση μας γύρισε χρόνια πίσω,διότι το χάνεις δύο συνεχόμενους τελικούς πρωταθλήματος με κάτω τα χέρια,απλά αποτελεί ντροπή. Και περισσότερη ντροπή είναι να χάνεις από τον παο του Τράκη,με τα πούλμαν.
Η φετινή χρονιά είναι απλώς αποτυχημένη καθώς δεν κατακτήθηκε ούτε ένας τίτλος. Επομένως του χρόνου διώχνεις αρκετούς ξένους της ομάδας σου οι οποίοι είναι λίγοι για Ολυμπιακό,ειδικότερα τους ψηλούς -εξαίρεση αποτελεί ο Μιλουτίνοφ- και κάνεις μια ομάδα με αρκετές αλλαγές στο ρόστερ της.
Τώρα όσον αφορά τα αγωνιστικά του σημερινού αγώνα δεν μπορούμε να σχολιάσουμε και πολλά. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός μονάχα στο ξεκίνημα του αγώνα,όταν και προηγήθηκε με 11-3 στο 4΄,αλλά στην συνέχεια είχε 0/6 τρίποντα με αποτέλεσμα ο παο να μειώσει την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στους +3 17-14.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απλά άφαντος με αποτέλεσμα ο παναθηναϊκός να κάνει ένα σερί 9-0 και να εκτοξεύσει την διαφορά στο ημίχρονο +9 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν… εμφανίστηκε ποτέ. Οι «ερυθρόλευκοι» τα έσπασαν κυριολεκτικά και είδαν αρχικά τον Παναθηναϊκό να κάνει το 39-27, ενώ στη συνέχεια ο Τζέιμς πέτυχε τρίποντο για το 42-27. Ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος και η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (27-47). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν πρόσκαιρα σε 32-48, όμως, το σκορ έγινε γρήγορα 32-52. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-57.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τον Αγραβάνη μείωσε σε 43-57 και κατόπιν  45-57 με καλάθι του Γκριν. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε τη διαφορά στους 11 (48-59), ωστόσο, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια.
Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα σερί 5-0 και το σκορ πήγε στο 48-64. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 49-64 και ο Γκιστ με καλάθι το 49-66. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διεκόπη, με την αποστολή του Παναθηναϊκού να φεύγει από το παρκέ. Μετά από λίγη ώρα το γήπεδο εκκενώθηκε και οι δύο ομάδες γύρισαν στο παρκέ.
Τελικό σκορ 51-66 με τον παο να κατακτάει το πρωτάθλημα Ελλάδος. Όπως είπαμε και στην αρχή του κειμένου η ομάδα θέλει πολλή δουλειά για να επιστρέψει στην κορυφή. Ας ελπίσουμε οι Αγγελόπουλοι να κάνουν το καθήκον τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6 (9ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/14 σουτ), Παπανικολάου 7 (1τρ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (2/11 σουτ, 5 ασ.), Γκριν 4 (2/8 σουτ), Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3(1), Αγραβάνης 10 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2 (1/7 σουτ, 8ριμπ.), Τζέιμς 11 (1τρ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3(1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).