Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Την διέσυρε, την διέλυσε και πάει στην Βαρκελώνη για την πρόκριση! Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 92-58 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Την διέσυρε, την διέλυσε, την νίκησε με +34 πόντους και την Τετάρτη στην Βαρκελώνη παίρνει την πρόκριση για το φάιναλ φορ.

Ο Ολυμπιακός μετά την διαιτητική σφαγή στο προηγούμενο παιχνίδι, νίκησε την Μπαρτσελόνα με 92-58 και την Τετάρτη στην Ισπανία με νίκη περνάει στο φάιναλ φορ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία στο παιχνίδι, σε ένα από καλύτερα τους φετινά παιχνίδια και έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποιες μικρές δυσκολίες στην πρώτη περίοδο όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με +7 (12-19), αλλά στην συνέχεια με ένα επιμέρους σκορ μείωσαν την διαφορά και μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός και με ένα επιμέρους 26-5 σε όλη την περίοδο, όχι απλά πήραν προβάδισμα, αλλά ουσιαστικά καθάρισαν και την υπόθεση νίκη. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός διατηρούσε την διαφορά σε ψηλά επίπεδα και η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να απειλήσει. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Καλύτερος παίχτης του Ολυμπιακού ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 21 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 8 πόντους και έχοντας μαζέψει και 11 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 12 πόντους και έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει στο παιχνίδι με δυναμικό τρόπο, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν το επέτρεψε. Η Μπαρτσελόνα είχε βρει ρυθμό επιθετικά, και βρέθηκε να προηγείται με +4 (10-14) στο 5' με πρωταγωνιστή τον Βέσελι. Η άμυνα των ερυθρόλευκων δεν ήταν συμπαγείς, η Μπαρτσελόνα αύξησε το προβάδισμα της στο +7 (12-19) στο 7' με τον Ολυμπιακό να απαντά με 5-0 σερί για το +2 (17-19) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 21-23 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε με αλλαγές με τους ΜαΚίσικ στο +2 (25-23) και Πετρούσεφ στο 12'. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και φάουλ (αντιαθλητικό) έστειλε την διαφορά στο +6 (29-23) στο 13', με τους ερυθρόλευκους να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο +10 (33-23) στο 15' κάνοντας ένα σερί 12-0. Ο Πάρκερ απάντησε με τρίποντο, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση και με τους Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ να κυριαρχούν στην ρακέτα έστειλαν την διαφορά στο +19 (47-28) στο 17' με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 26-5. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 53-37 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τρίποντο του Γκος για το +22 (57-37) στο 22'. Η Μπαρτσελόνα έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από 2:30' με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν το προβάδισμα τους σε υψηλά επίπεδα και πιο συγκεκριμένα στο +24 (61-37) στο 24' Το σερί των Πειραιωτών είχε ανέβει στο 8-0, οι παίκτες του Γκριμάου έμειναν άποντοι για 4’, με τον Βέσελι να… σπάει το ρόδι για το 61-39. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ο ρυθμός έπεσε με τις επιθέσεις των δυο ομάδων να έχουν σιγήσει και τον Ολυμπιακό να κάνει περισσότερο συντήρηση της διαφοράς του  Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν χαλαρώσει, με την ισπανική ομάδα να μειώνει στους +16(61-45 ) στο 28'.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος η διαφορά έφτασε στους +31 (81-50) στο 34', με το υπόλοιπο παιχνίδι να είναι τυπική διαδικασία.

Τελικό σκορ 92-58 και επόμενη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες την Τετάρτη στην Ισπανία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πουκλ, Χορντόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Κάνααν 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 4 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4 (7 ριμπάουντ), Βέσελι 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπριθουέλα 3 (1/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ρούμπιο 3 (1), Κάλινιτς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σατοράνσκι 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 5 (1/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (1/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αμπρίνες 3 (1/4 τρίποντα), Πάρκερ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νάτζι 6 (3/3 δίποντα), Γιοκουμπάιτις 2 (1/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/41 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 8/11 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/17 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 19 φάουλ