Κυριακή 19 Μαΐου 2024

«Με τον κόσμο μας για το πρώτο ευρωπαϊκό στο χάντμπολ»

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, αν και είχε τον έλεγχο για κάτι παραπάνω από 50 λεπτά, ηττήθηκε με 30-26 από την πανίσχυρη Βάλουρ στην Ισλανδία, στον ιστορικό πρώτο τελικό του EHF European Cup. Ο αρχηγός του Θρύλου, Πέτρος Κανδύλας, δήλωσε: «Ηταν για μας ένα πολύ δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι, στο οποίο για σχεδόν 55 λεπτά πηγαίναμε γκολ-γκολ με την Βάλουρ και είχαμε τον έλεγχο. Από κει και πέρα, ένα κακό πεντάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους αντίπαλους να βρουν κάποια εύκολα γκολ και έτσι, να χάσουμε με την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων. Ωστόσο, είμαστε αισιόδοξοι. Το σκορ αφήνει τα πράγματα ανοιχτά για την ρεβάνς και θεωρώ, ότι διορθώνοντας κάποια μικρά πράγματα και έχοντας δίπλα μας τον κόσμο μας, θα μπορέσουμε να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του τμήμα χάντμπολ. Μπορούμε να τα καταφέρουμε, η παρουσία του κόσμου μας στον τελικό θα μας ωθήσει σε μία σπουδαία επιτυχία».

Πηγή: osfp.gr