Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Διαιτητική αλητεία από τα κοράκια του Μποντιρόγκα! Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α) (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Τα κοράκια του Μποντιρόγκα έσφαξαν τον Ολυμπιακό και αλλοίωσαν το αποτέλεσμα! Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 80-82 στην παράταση από την Μπαρτσελόνα και πλέον βρίσκεται πίσω στην σειρά με 2-1.

Ο Γάλλος διαιτητής Μεντί Ντιφαλά έδωσε ένα ανύπαρκτο φάουλ σε νεκρό χρόνο για την Μπαρτσελόνα, εκεί ο Πάρκερ ευστοχεί στις 2/3 βολές και δίνει την νίκη στην ομάδα του. Μόνο που στην συγκεκριμένη φάση ο Πετρούσεφ δεν βρίσκει καν τον Πάρκερ. Και δεν είναι μόνο αυτό, στην κανονική περίοδο η Μπαρτσελόνα ισοφαρίζει το σκορ 16'' πριν το τέλος, αλλά στην επαναφορά υπάρχει παράβαση από τον Σατοράνσκι η οποία δεν υποδεικνύεται, καθώς ο χρόνος επαναφοράς είναι στα 6.2 δευτερόλεπτα. Μία μέρα ντροπής για το ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο στην πρώτη περίοδο και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλύτερος και κατάφερε να πάρει μία διαφορά με +8 (37-29). Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν ήταν καθόλου καλός και η Μπαρτσελόνα όχι απλώς μείωσε την διαφορά, αλλά πήρε και προβάδισμα με +6 (51-57). Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι και πάλι πήγαινε πόντο πόντο και μόλις οι ερυθρόλευκοι πήραν να πάρουν ένα προβάδισμα με +6 (69-63), δέχτηκαν δύο τρίποντα από τον Αμπρίνες. Στην συνέχεια είχαμε την παράβαση στην επαναφορά που δεν καταλογίστηκε και οδηγηθήκαμε στην παράταση με το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί σε ντέρμπι, εκεί το παιχνίδι κρίθηκε από την διαιτητική αλητεία.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 16 πόντους και έχοντας μαζέψει και 8 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε 18 πόντους και έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 8 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 8 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι προκειμένου να εκμεταλλευτεί και την έδρα του αλλά η Μπαρτσελόνα με την εμπειρία των Λαπροβίτολα και Βέσελι δεν το επέτρεψε με την διαφορά να είναι στο +4 (4-8) στο 5'. Πίτερς και Πετρούσεφ απάντησαν με ένα σερί 5-0 για το +1 (9-8) στο 6', με τον Πάρκερ να βρίσκει τους πρώτους του πόντους με τρίποντο για το +2 (9-11), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Τέλος πρώτη περιόδου 13-13 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σατοράνσκι έβαλε το πρώτο του τρίποντο για το +3 (15-18). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές στην δεύτερη περίοδο με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει για τρεις για το +3 (23-20) στο 13' και τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (25-25). Με τον Πετρούσεφ να κάνει το +5 (30-25) στο 14'. Το σερί των ερυθρόλευκων ανέβηκε στο 7-0, με την Μπαρτσελόνα να απαντά για το +3 (32-29), ωστόσο Ράιτ και Πετρούσεφ έκαναν ότι ήθελαν στο ζωγραφιστό, διαμορφώνοντας το +8 (37-29) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 37-32 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τρίποντο του Σατοράνσκι μείωσε στους +2 (37-35) στο 21'. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν βρει σκορ και ο Λαπροβίτολλα με νέο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με +1 (37-38) στο 22'. Ο Γουόκαπ με τρίποντο έκανε το +2 (40-38) στο 23', ωστόσο Πάρκερ και Κάλινιτς με ένα σερί 0-5 έκαναν στο +3 (40-43) στο 24'. Με τον Πίτερς και Γουόκαπ λίγο αργότερα να δίνουν και πάλι προβάδισμα στην ομάδα τους με +3 (48-45) στο 26'. Η ματσάρα συνεχιζόταν με τους «μπλαουγκράνα» να απαντούν με ένα επιμέρους σκορ 1-7 για το +3 (49-52). Τέλος τρίτης περιόδου 51-57 για την Μπαρτσελόνα.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα και έτρεξε ένα σερί 4-0 για το +2 (55-57). Στην συνέχεια ο Ερνανγκόμεθ βρήκε και πάλι σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με +4 (57-61), με τους ερυθρόλευκους να απαντάνε άμεσα με ένα επιμέρους 5-0 για το +1 (63-62). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο προβάδισμα, με τον Πετρούσεφ να βάζει ένα απίστευτο σουτ για το +4 (67-63). Ο Ράιτ είχε σκεπάσει τα καλάθια, σταμάτησε φοβερά τον Βέσελι, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν άμυνα από ατσάλι και τον Γκος να γράφει το +6 (69-63) στον αιφνιδιασμό. Ο Αμπρίνες έκοψε με τρίποντο έκανε το +3 (69-66), ο  Γουόκαπ απάντησε για το +5 (71-66), ωστόσο ο Αμπρίνες με τρίποντο και πάλι μείωσε στο +2 (71-69). Ο Γουόκαπ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σατοράνσκι σε ελεύθερο τρίποντο από την γωνία, ωστόσο ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε με λέι απ σε μία φάση όπου υπάρχει παράβαση στην επαναφορά.

Στην παράταση ο Σατοράνσκι σκόραρε για το  +2 (73-75), και ο ΜακΚίσικ απάντησε με ένα κρίσιμο τρίποντο για το +3 (76-75) σε ένα παιχνίδι που έσπαγε εντυπωσιακό. Ο Γουόκαπ έκλεψε την μπάλα, ο Ράιτ ακολούθησε την φάση δίνοντας απόσταση με +3 (78-75), με τον Βέσελι να μειώνει σε +1 (78-77) με κάρφωμα. Ο Τσέχος σέντερ αστόχησε στην συνέχεια από κοντά, με τον Φαλ να παίρνει ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ για το +3 (80-77) 50'' πριν το φινάλε. Ο Σατοράνσκι με ένα δύσκολο τρίποντο από την γωνία έφερε το παιχνίδι στα ίσα (80-80) 36'' πριν το φινάλε. Ο Γκος πήρε μία κακή απόφαση στην τελευταία κατοχή της ομάδας του δίνοντας 3.8 δευτερόλεπτα στους φιλοξενούμενους για ένα σουτ. Ο Πετρούσεφ δεν φαίνεται να κάνει φάουλ, ο Μεντί Ντιφαλά σφυρίζει το φάουλ και ο Πάρκερ εκτέλεσε τις 2/3 βολές.

Τελικό σκορ 80-82 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους, κόντρα στην Μπαρτσελόνα την Μεγάλη Πέμπτη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάνaαν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεφ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις