Κυριακή 17 Μαρτίου 2024

Έβγαλαν την υποχρέωση οι ερυθρόλευκοι! Ολυμπιακός-Καρδίτσα 85-73 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Οι ερυθρόλευκοι συνάντησαν δυσκολίες στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στην νίκη κόντρα στην Καρδίτσα με 85-73 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές δυσκολίες στην πρώτη περίοδο με το σκορ να έχει πολλές εναλλαγές. Στην δεύτερη περίοδο η Καρδίτσα ήταν καλύτερη στο παρκέ με αποτέλεσμα να έχει και το προβάδισμα στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχικά το προβάδισμα, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και πήραν τα ηνία στο σκορ. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι πήραν από νωρίς καλά στο παρκέ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιχάλης Λούντζης που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ρμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 4 πόντους και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Αϊζάια Κάνααν που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ορισμένα λάθη στην επίθεσή του, με την Καρδίτσα να εκμεταλλεύεται κάποιες τέτοιες στιγμές. Ο Μήτρου-Λονγκ μπήκε στην συνέχεια στην εξίσωση του αγώνα φέρνοντας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στα ίσα (10-10) στο 6', με τον Έλληνα διεθνή να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο για το +3 (16-13) στο 8'. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό στην επίθεση,  με τον Λούντζη να ανεβάζει το προβάδισμα της ομάδας του στο +6 (21-15) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 21-19 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μακ με γκολ-φάουλ έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του με +3 (21-24) στο 12'. Ο Ολυμπιακός έφτασε τα 7 λάθη, με τους φιλοξενούμενους να μεγαλώνουν το σερί τους σε 0-6 για το +5 (21-26) στο 13' και τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ για 3’ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης έφτασε γρήγορα τους 6 πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία (32-32) στο 17', με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει στην συνέχεια μπροστά την ομάδα του με +1 (37-36) στο 19'  με τρίποντο. Τέλος πρώτου 39-41 υπέρ της Καρδίτσας.

Στην τρίτη περίοδο η Καρδίτσα διατηρούσε το προβάδισμα της με +2 (43-45) στο 22', με τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση με τον Κάνααν για το +1 (46-45) στο 23'. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ωστόσο η Καρδίτσα είχε ρυθμό στην επίθεση και με τον Μακ να φτάνει τους 10 πόντους ανέβασε το προβάδισμα της στο +4 (53-57) στο 27'. Οι ερυθρόλευκοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Κάνααν για το+1 (58-57) στο 28', ενώ ο Λούντζης έγραψε το +3 (60-57) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 62-57 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, με τον Λούντζη να ανεβάζει την διαφορά στο +5 (65-60) στο 32' με τρίποντο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σφίξει την άμυνα τους δεν επέτρεπαν εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους και με καλάθι και φάουλ του Ράιτ αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (68-60), με την διαφορά να ανεβαίνει στο +10 (70-60) στο 33'.  Μάλιστα ο Λούντζης συνέχισε το δικό του κρεσέντο κάνοντας το +14 (77-63) στο 35', με τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού να είναι διαδικαστικά.

Τελικό σκορ 85-73 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους, κόντρα στην Αναντολού Εφές την Τρίτη στην Κωνσταντινούπολη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Θεονάς, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάνααν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεφ 8, ΜακΚίσικ

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουαίτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 22/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 21 φάουλ