Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024

Νέο γλέντι κόντρα στον ΠΑΟ και πάει για τετράδα! Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 71-65 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Με έναν εντυπωσιακό Ράιτ ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 71-65 για την 29η αγωνιστική της Euroleague και έκανε το σημαντικότερο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον έχουν ρεκόρ 18-11 και πλέον όλα είναι στο χέρι τους για να μπουν στην πρώτη τετράδα στην κανονική περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο νευρικά στην πρώτη περίοδο σε ότι αφορά στην επίθεση, αλλά με όπλο του, την καλή άμυνα δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με μπροστάρη τον Ράιτ μείωσε την διαφορά και προς το τέλος της περιόδου ισοφάρισε το σκορ. Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί, έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους +10 (45-35) και έβαλαν τις βάσεις για την νίκη. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, όμως οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και είχαν τα ψυχικά αποθέματα στο τέλος και έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 19 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 4 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 5 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Γουόκαπ ξεκίνησε κανονικά στην πεντάδα του Ολυμπιακού και ανέλαβε τον Κέντρικ Ναν, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ρυθμό επιθετικά. Τα λάθη τους έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μπει με ένα μικρό +5 (4-9) στο 5'. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα έδωσε νέα πνοή στους πράσινους που προηγήθηκαν με +7 (7-14) στο 7' και με +10 (7-17) στο 9', μετά από προσπάθεια του Ναν. Τέλος πρώτης περιόδου 7-17 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην δεύτερη περίοδο έβαλε στο παρκέ το δίδυμο Φίλιπ Πετρούσεφ - Μόουζες Ράιτ και οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν γρήγορα. Το κλέψιμο και κάρφωμα του Ράιτ για το +5 (14-19) στο 12' έφερε τάιμ άουτ του Αταμάν, αλλά ο εξαιρετικός Αμερικανός σέντερ μείωσε την διαφορά στο +1 (18-19) στο 13'. Η επιστροφή του Γκραντ έδωσε λύσεις στην πράσινους επιθετικά για το +6 (20-26), αλλά ο Ράιτ παρέμεινε ασταμάτητος και μείωσε και πάλι στο +1 (25-26) στο 17'. Με τον Ολυμπιακό στην συνέχεια να φτάνει στην ισοφάριση (33-33) με καλάθι του Φαλ. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 33-33 για τις δύο ομάδες.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με πρωταγωνιστές τους Πίτερς και Φαλ προηγήθηκε με +6 (39-33) στο 23'. Δύο έξυπνες ασίστ του Φαλ και ισάριθμα τρίποντα των Πίτερς και Παπανικολάου έστειλαν τον γκαζωμένο Ολυμπιακό στο +7 (42-35) στο 25' και στο +10 (45-35) στο 26'. Με τον Ναν από πλευράς Παναθηναϊκού να δίνει με δύο τρίποντα ανάσες στην ομάδα του. Τέλος τρίτης περιόδου 48-42 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Ναν μείωσε την διαφορά στο +1 (48-47) στο 31'. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις αμυντικά και πήρε ξανά τα ηνία με +6 (55-49) στο 34', με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους +3 (55-52) με γκολ φάουλ του Σλούκα. Ο Ράιτ σκόραρε ξανά +5 (57-52)και ο Πετρούσεφ διατήρησε το +5 (61-56) στην συνέχεια. Ο Μήτογλου μετά τη δημιουργία του Σλούκα βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο για το +2 (61-59), ο Ράιτ βρήκε ένα πολύτιμο κάρφωμα για το +4 (63-59) στο 38'. Ο Ράιτ είχε στην συνέχεια 0/2 βολές, με τον Ναν να συνεχίζει το άστοχο σερί και να μην φέρνει τους φιλοξενούμενους στον πόντο. Αντιθέτως, ο Ουίλιαμς - Γκος ευστόχησε σε 2/2β. και έδωσε μαξιλαράκι στους ερυθρόλευκους με +6 (65-59) 55'' πριν το τέλος, με τον Μήτογλου να κάνει λίγο αργότερα 1/2β. το +5 (65-60) 53'' πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με το ρολόι, ο Ουίλιαμς - Γκος δεν βρήκε στόχο, αλλά ο Ράιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το +7 (67-60) δίνοντας ουσιαστικά και την νίκη στον Ολυμπιακό.

Τελικό σκορ 71-65 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Καρδίτσα το Σάββατο στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Περούγκα, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάνααν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/36 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/20 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 12/32 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 14/18 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 18 φάουλ