Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Σούπερ ανατροπή για τον Θρύλο που παραμένει στο κόλπο της τετράδας! Παρτιζάν-Ολυμπιακός 69-74 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός έκανε μία σούπερ ανατροπή και από το -13 (59-46) στο τέλος της τρίτης περιόδου, έφτασε στην νίκη με 69-74 κόντρα στην Παρτιζάν για την 32η αγωνιστική της διοργάνωσης και πλέον έχουν ρεκόρ 20-12.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι και καμία εξ' αυτών δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Παρτιζάν στην συνέχεια έκανε ένα μικρό επιμέρους σκορ και ξέφυγε με +7 (20-13). Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά το σκορ, αλλά και πάλι η σερβική ομάδα πήρε μία καλή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Παρτιζάν ήταν καλύτερη και πήρε ένα διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι της. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και έκαναν ένα επιμέρους σκορ 0-12, μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι με μπροστάρη τον Φαλ και τον Γκος έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, στο τέλος και το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 7 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Αϊζάια Κάνααν που σημείωσε 10 πόντους και έχοντας μαζέψει και 1 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην επηρεάζονται από την θορυβώδη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι Σέρβοι στην εξέδρα. Με πόντους των Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς προηγήθηκαν με +2 (7-9) στο 4'. Ο Καμίνσκι έδωσε προβάδισμα με  +5 (16-11) στο 8' στην ομάδα του με τους ερυθρόλευκους να είναι αρκετά άστοχοι. Ο Πάντερ ανέλαβε δράση στην συνέχεια και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με +7 (20-13) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 22-17 υπέρ της Παρτιζάν.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε στους +3 (23-20) στο 12' με τρίποντο του Ράιτ. Με τον Γκος να μειώνει στους +2 (25-23) στο 12'. Ο Σμαίλαγκιτς με τρίποντο έκανε το +4 (28-24) στο 16', με τους ερυθρόλευκους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα  (28-28) στο 17'. Ντοζίερ και Καμίνσκι με ένα 5-0 σερί έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Παρτίζαν με +5 (33-28) στο 19'. Με τον Πονίτκα με 4/4 να δίνει μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 40-32 υπέρ της σερβικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο η Παρτιζάν μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και αύξησε την διαφορά στο +10 (48-38) στο 26'. Το σύνολο του Ομπράντοβιτς ανέβασε το προβάδισμα της στο +14 (52-38) στο 27' για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Πάντερ με 5 συνεχόμενους πόντους διατηρούσε το προβάδισμα για την ομάδα του στο +13 (57-44) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 59-46 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μείωσε με ένα γρήγορο 0-4 στους +9 (59-50) στο 32'. Γουίλιαμς Γκος, Παπανικολάουκαι Γουόκαπ ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Γκος, ένα έμμεσο από τον Γουόκαπ και το lay up του Παπανικολάου άλλαξαν τα δεδομένα και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους +3 (61-64) στο 37'. Ο Πάντερ με 4 πόντους έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με +1 (65-64) στο 38', ο Γουόκαπ όμως με τον Λαρεντζάκη απάντησαν με δικό τους μικρό σερί 0-4 για το +3 (65-68) στο 39'. Στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα η ασίστ του Γκος στον Φαλ έφερε κάρφωμα, η άμυνα βγήκε και ο Γκος με 2/2 βολές έκανε το +4 (69-73).

Τελικό σκορ 69-74 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Άρη στο ΣΕΦ την Κυριακή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ντιφαλά, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάνααν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτιζάν: 21/38 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 18 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ