Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024

Επέστρεψε στις νίκες ο Θρύλος! Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 80-64 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος μίλησε η κλάση των παιχτών του και έφτασε στην νίκη με 80-64 επί της Βιλερμπάν και έμεινε σε τροχιά τετράδας. Οι ερυθρόλευκοι πλέον έχουν ρεκόρ 19-12 και θέλουν το απόλυτο ως τέλος της κανονικής περιόδου με σκοπό να πάρουν το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με +11 (17-6), κρατώντας ένα καλό προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν το ίδιο καλός και πάλι έχοντας ένα προβάδισμα αρκετά καλό ως το τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις επιθετικά, η Βιλερμπάν όχι απλά μείωσε την διαφορά, απλά πήρε και την διαφορά στο τέλος της περιόδου βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ ως τα μέσα της περιόδου όπου οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 15-0 και καθάρισαν την αναμέτρηση.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 7 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Κάνααν και Πίτερς και με τον Φαλ να παίρνει επίσης μπάλες στο ποστ προηγήθηκε με +9 (13-4) στο 5'. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε επιβάλει τον ρυθμό της και πήρε προβάδισμα με +11 (17-6) στο 8' ενώ κυριαρχούσε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Τέλος πρώτης περιόδου 20-12 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο γ Βιλερμπάν μπήκε στο παρκέ με γκολ φάουλ του Γιουσούφα Φαλ, μειώνοντας στο +6 (20-14) στο 22', με τον Πετρούσεφ να απαντά με ένα προσωπικό 4-0 για το +10 (24-14) στο 13'. Το σύνολο του Πουπέτ μείωσε στους +6 (28-22) στο 15', την στιγμή που ο Λαρεντζάκης βρήκε το πρώτο του τρίποντο για το +9 (31-22) των ερυθρολεύκων στο 16'. Το ερυθρόλευκο σερί μεγάλωσε στο στο 8-0 και την διαφορά να πηγαίνει στο +14 (36-22) στο 17'. Η γαλλική ομάδα αντέδρασε μειώνοντας άμεσα στους +10 (41-31) στο 18'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 43-35 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε να βρει σκορ για πάνω από δύο λεπτά και η Βιλερμπάν μείωσε στους +3 (43-40) στο 22'. Ο Πίτερς, έπειτα από ασίστ του Φαλ έσπασε το ρόδι για τους ερυθρόλευκους (45-40) στο 23', ωστόσο ο Λοβέρν ισοφάρισε (45-45), διευρύνοντας το σερί της ομάδας του στο 2-10. Ο Πάρις Λι έβαλε την ομάδα του μπροστά με +2 (45-47) στο 25', με τους παίκτες των ερυθρόλευκων να είναι αρκετά νωθροί στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πίτερς με τρίποντο έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά (48-47) στο 26', ωστόσο η γαλλική ομάδα είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα (52-51, 52-53, 54-53) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 54-55 υπέρ της Βιλερμπάν.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έτρεξαν ένα σερί 5-0 για το +5 (59-55) στο 31'. Η Βιλερμπάν δεν είχε βρει σκορ για περισσότερο από 2', ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε αστοχώντας σε συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Λι ισοφάρισε (59-59) το παιχνίδι, με τον Ντε Κολό να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με +2 (59-61). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα σερί 7-0 μετέτρεψαν το +2 (59-61), σε +5 (66-61) στο 37' βάζοντας στην εξίσωση της αναμέτρησης και το ΣΕΦ. Ο Λαρεντζάκης με το 3ο του τρίποντο έδωσε αέρα +8 (69-61) στο 37' με τον Ολυμπιακό να έχει σφίξει την άμυνα του, οδηγώντας σε λάθη την Βιλερμπάν. Ο Πίτερς με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα με +11 (72-61) στο 38', ενώ ο Φαλ έγραψε το +13 (74-61), μεγαλώνοντας το σερί των  ερυθρόλευκων στο 15-0 και καθαρίζοντας την αναμέτρηση.

Τελικό σκορ 80-64 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Απόλλωνα την Κυριακή στην Πάτρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Τραβίτσκι, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάνααν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/42 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 15 φάουλ