Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023

Με τέτοια αστοχία δεν κερδίζει κανείς! Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 54-66 (μπάσκετ αντρών πρωτάθλημα)

Με τέτοια αστοχία δεν κέρδισε κάνεις! Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερά άστοχος και είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 4/16 βολές.

Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 54-66 για την 4η αγωνιστική της Basket League, καθώς οι περισσότεροι παίχτες δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στην τρίτη περίοδο πλήρωσε την απίστευτη αστοχία του και δίνοντας το δικαίωμα στους πράσινους να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Μήτογλου δεν ξέφυγε ιδιαίτερα από το σκορ, αλλά κρατούσε μία απόσταση ασφαλείας κάτι που το κράτησε ως το τέλος και έφτασε στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αϊζάια Κάνααν που σημείωσε 11 πόντους και έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα πάλευαν οι αντίπαλοι για το ποιος θα ελέγξει τον ρυθμό.  Οι ερυθρόλευκοι στην συνέχεια έκαναν κάποια εύκολα λάθη με αποτέλεσμα οι πράσινοι να προηγηθούν με +4 (5-9) στο 5'. Το τάιμ άουτ διόρθωσε την κατάσταση για τους ερυθρόλευκους με αποτέλεσμα Φαλ και Κάνααν να τους βάλλουν μπροστά στο σκορ με +3 (12-9) στο 9᾿. Τέλος πρώτης περιόδου 12-11 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τον Μιλουτίνοφ μετά από πολύ ώρα να σκοράρει από αιφνιδιασμό για το +3 (17-14). Ο Γκραντ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στο +1 (17-16) όμως συνεχόμενα καλάθια του Γκος έφεραν το +3 (21-18) και πάλι για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν γρήγορα στροφές και έφτασαν την διαφορά στο +9 (27-18), ύστερα από προσπάθεια του Μπραζντέικις. Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια έτρεξε ένα σερί 0-5 ρίχνοντας την διαφορά στο +4 (27-23), με τον Λαρεντζάκη με τρίποντο να δίνει μία ανάσα για τον Ολυμπιακό για το +7 (30-23). Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 2/2 βολές από τον Μήτογλου. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 31-28 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ξεκινήσαμε με τρίποντα εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες και το +3 (34-31) για τον Ολυμπιακό. Το τρίποντο του Κάνααν στον αιφνιδιασμό έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (37-33). Ο Λεσόρ με γκολ – φάουλ μείωσε στους +2 (37-35) και τον Γκριγκόνις στην συνέχεια έφερε το παιχνίδια στα ίσα (39-39). Ο Μήτογλου είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +5 (40-45), με τον Γκος να απαντάει και εκείνος με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου. Τέλος τρίτης περιόδου 43-45 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Γκος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (45-45), με τον Γκάι, με τρίποντο με ταμπλό να κάνει το +3 (45-48). Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να κάνει λάθη και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ερνανγκόμεθ να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με +5 (47-52). Το λέι απ του Σλούκα για το +6 (50-56), με τους ερυθρόλευκους να έχουν ως χαρακτηριστικό την νευρικότητα στο παιχνίδι τους και να συνεχίζουν να είναι άστοχοι στις βολές με τον Πίτερς να έχει 0/2, με τον Παπανικολάου βέβαια στην συνέχεια να μειώνει στους +4 (52-56). Ο Γκος αστόχησε και αυτός σε ένα ζευγάρι βολών, με τον Μήτογλου, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, να πετυχαίνει το +6 (52-58). Ο Κάνααν μείωσε στους +4 (54-58), αλλά έχασε την βολή και στην συνέχεια ο Μήτογλου με καλάθι του έκανε το +6 (54-60) και τελείωσε το παιχνίδι.

Τελικό σκορ 54-66 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη την Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Καρπάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (2/7 σουτ), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοφ 6 (2/7 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι 11 (3/6 τρίποντα), Γκραντ 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4 (2/8 σουτ), Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/16 βολές, 46 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 κμπλοκ, 8 λάθη