Κυριακή 5 Μαΐου 2019

Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού! Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 95-74 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Περίπατος με Κολοσσό στο ΣΕΦ με αεροπλανικά και… φρέντο
Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 95-74 για την εξ' αναβολής αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της Basket League. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν έτσι μια άνετη νίκη κόντρα στην ομάδα της Ρόδου που υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α2,πριν το ιστορικό παιχνίδι,όπως εξελίσσεται κόντρα στον Προμηθέα την ερχόμενη Τετάρτη.
Σε μια αναμέτρηση όπου είχαμε και δύο πολύ όμορφες στιγμές προς το τέλος του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα ο Παπανικολαόυ έκανε το ..αεροπλάνο στο πάγκο της ομάδας,όταν ο Μιλουτίνοφ πέτυχε ένα πολύ όμορφο κάρφωμα,αλλά και το κορυφαίο όταν ο ΛεΝτέι στην προσπάθεια του να σώσει την μπάλα,έπεσε πάνω στις καρέκλες και εκεί κάθονταν μια κοπέλα της οποίας ...της ήπιε το καφέ.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Βεζένκοβ που έκανε ρεκόρ καριέρας με την ερυθρόλευκη. Ο Βεζένκοβ σημείωσε 18 πόντους,κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τον ίδιο,καθότι στην Ευρώπη με τον Ολυμπιακό είχε 14 πόντους απέναντι στην Κίμκι και στο ελληνικό πρωτάθλημα 15 πόντους κόντρα σε Πανιώνιο, Χολαργό και ΠΑΟΚ. Ο Βεζένκοβ είχε επιπλέον 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιλουτίνοφ που σημείωσε 17 πόντους,μαζεύοντας 12 ριμπάουντ και βγάζοντας 2 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον ΛεΝτέι που σημείωσε 14 πόντους,  μαζεύοντας και 2 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Πρίντεζης που σημείωσε 13 πόντους,μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Ενώ καλός ήταν και ο Γκος που σημείωσε 11 πόντους,μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και βγάζοντας 6 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-5 στο 3'. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και με μεγαλύτερη διαφορά πίσω στο σκορ,αλλά στην συνέχεια βελτιώθηκε στην άμυνα και αρχικά ισοφάρισε 10-10 και λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα στο σκορ με +5 (18-13),παίρνοντας εύκολους πόντους από τον αιφνιδιασμό. Αργότερα ο Κολοσσός έκανε ένα σερί 0-5 με 5 σερί πόντους από τον Πίξτον. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 20-18 υπέρ του Ολυμπιακού,
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός και πάλι δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δέχτηκε ένα σερί 2-9 για το +5 (22-27). Ο Παπανικολάου δέχτηκε τεχνική ποινή και έκατσε στο πάγκο για να ηρεμήσει. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη και με ένα σερί πήρε προβάδισμα στο σκορ με +2 (31-29). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν και προβάδισμα στο σκορ με διψήφια διαφορά (43-31) με τρίποντο του Γκος. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 45-35 για τους ερυθρόλευκους.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να ευστοχεί έξω από τα 6.75μ και η διαφορά ανέβηκε και στους +21 (69-48),ύστερα από προσπάθεια των ΛεΝτέι και Τσέρι. Τέλος τρίτης περιόδου 71-53.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα,ο Μπλατ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχε στην διάθεση του και οι παίχτες του, τον αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο.
Τελικό σκορ 95-74 και πλέον ακολουθεί ο ιστορικός αγώνας με τον Προμηθέα την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος, Μπίκας, Ζακεστίδης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 13 (1), Βεζενκοβ 18 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοφ 17 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου, Μάντζαρης 9 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αγραβάνης 2, Μπόγρης 3, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΛεΝτέι 14 (4/6 δίποντα, 6/7 βολές), Τσέρι 8 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Μαυροειδής 10 (7 ριμπάουντ), Τσούπκοβιτς 6 (1), Δημάκος, Μπράουνινγκ 6 (2/12 σουτ), Λι 16 (2), Γεωργάκης, Γεωργαλής 6 (2), Παπαδάκης 12 (4), Πίνκστον 18 (8/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντεμπς
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 31/48 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 18/28 βολές, 49 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/40 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 6/8 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη