Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Κηφισιά-Ολυμπιακός 73-75 (μπάσκετ,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στο "Ζηρίνειο", αλλά τελικά επικράτησε της Κηφισιάς με 73-75 με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη ο ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο -παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχες μόλις ένα πόντο- έβαλε τα κρίσιμα καλάθια και ο Θρύλος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Σε πολύ καλή βραδιά και ο Χάκετ με 11 πόντους,6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε ακόμα και με +10 στο 36' (58-68) στην συνέχεια έδειξε μια απίστευτη χαλαρότητα και παραλίγο να το πληρώσει,καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με +1 (73-72) 41'' πριν το τέλος.Το ματς, βέβαια, κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, αφού ο Λόουερι αστόχησε στο τρίποντο νίκης που δοκίμασε στην εκπνοή του παιχνιδιού, καθώς το σουτ που δοκίμασε πήγε... έρμπολ. Καλύτερος παίχτης για την Κηφισιά ο πρώην παίχτης των ερυθρολεύκων Γλυνιαδάκης που σημείωσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75
Ανά δεκάλεπτο: 16-14, 34-34, 16-22, 23-19
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου.