Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Νέα νίκη του Θρύλου που αγκαλιάζει την πρωτιά στην κανονική περίοδο! Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2 (βόλεϊ αντρών, πρωτάθλημα)

Δεύτερη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό! Δύο μέρες μετά το 4-1 στο Μαρούσι και την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, o Θρύλος νίκησε και πάλι τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 3-2 σετ στο Ρέντη, για το πρωτάθλημα! Οι πρωτοπόροι «ερυθρόλευκοι», που αύξησαν στο +9 (39-31) τη διαφορά τους από τους τρίτους «πράσινους», προηγήθηκαν με 2-0, όμως μετά την υπερπροσπάθεια τους στο κλειστό του Αγ. Θωμά, έβγαλαν σημάδια κούρασης και ισοφαρίστηκαν (2-2). Ωστόσο, στο τάι μπρέικ, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν το έβαλαν... κάτω, έκαναν το 15-10, με καθοριστικό τον Ιντάλγκο και πήραν τη νίκη, πανηγυρίζοντας με τον κόσμο τους στο κλειστό «Μ. Μερκούρη». Σημαντική νίκη στη «μάχη» του πρωταθλήματος, αφού ο Θρύλος έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Volley League. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ιντάλγκο, με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Στερν, με 18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με δύο διαδοχικά μπλοκ του Λινάρδου, ξέφυγε με +4 (9-5). Ο Κοβάρ μείωσε σε 9-7, όμως ο Ιντάλγκο «απάντησε» άμεσα, κάνοντας το 10-7, με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ, για το 11-7. Ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 12-8, ενώ με μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος έφτασε στο +5 (14-9). Μετά από χαμένο σερβίς του Παναθηναϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 15-10, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 16-15. Με άσσο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα (18-17), ενώ ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 19-18. Στη συνέχεια, με άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 22-22, ο Κουμεντάκης κάρφωσε δυνατά, για το 23-22, με τον Ζουπάνη να κάνει το 24-23. Έτσι, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-3, όμως με δύο άσσους του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6. Με μπλοκ του Λινάρδου, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ισοφάρισε ξανά, αυτή τη φορά σε 9-9, με τον Στερν κάνει το 10-10. Ο Σλοβένος διαγώνιος κέρδισε δύο ακόμα πόντους, για το 13-11, ενώ ο Ιντάλγκο, με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 14-13. Μετά από λάθος του ΠΑΟ, ο Θρύλος έφτασε στο 20-19, ενώ στη συνέχεια, ο Ζουπάνης ισοφάρισε σε 23-23! Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24, όμως ο Ζουπάνης «καθάρισε» το σετ, με 26-24, κάνοντας το 2-0, με εντυπωσιακό άσσο!

Με πόντο του Στερν (1-0) «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ, όμως βρέθηκαν πίσω με 8-2. Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 8-4 και ο Χανδρινός σε 11-6, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 18-10. Ο Λινάρδος μείωσε σε 18-11, ο ΠΑΟ έφτασε σε σετ μπολ (13-24), όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 24-16, με άσσο. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» πήραν έναν ακόμα πόντο (16-25) και μείωσαν σε 2-1 σετ. Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Ιντάλγκο, με άσσο, έκανε το 3-1, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-5 και στη συνέχεια, το 13-8. Ο Στερν μείωσε σε 15-11, ο Παπαγγελόπουλος σε 16-14, ενώ ο Σλοβένος διαγώνιος έφερε το σετ στα ίσια (17-17), με εξαιρετική επίθεση. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στα σετ (2-2), με 25-19.

Το «τελείωσε» ο Ιντάλγκο!

Με δύο διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τάι μπρέικ, ενώ μετά από φιλέ του Κοβάρ, έφτασε στο 6-4. Ο Τράβιτσα δέχθηκε κόκκινη κάρτα και ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 6-6, όμως με άσσο του Ιταλού πασαδόρου, ο Θρύλος ξέφυγε με +3 (9-6). Ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +4 (10-6), ενώ μετά από άουτ επίθεση του Φράγκου, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε 12-8. Ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», κάνοντας το 13-9 και το 14-10, ενώ «τελείωσε» το ματς, με εντυπωσιακό άσσο, για το 15-10!

Τα σετ 3-2: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10

Πηγή: osfp.gr