Δευτέρα 8 Ιουλίου 2024

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Ελλαδάρα! Κροατία-Ελλάδα 69-80

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Ελλαδάρα! Η Ελλάδα μετά από 16 χρόνια και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου επιστρέφει σε Ολυμπιάδα με σκοπό να γράψει ιστορία.

Η ομαδάρα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε την Κροατία με 69-80 και μπροστά σε 12.000 θεατές στο ΣΕΦ πήρε την μεγάλη πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτή θα είναι η 5η συμμετοχή της Ελλάδος σε Ολυμπιακούς αγώνες, μετά από αυτούς του 1952, του 1996, του 2004 και του 2008.

Κορυφαίος παίχτης της εθνικής Ελλάδος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που σημείωσε 23 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 20 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 11 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη που σημείωσε 19 πόντους και έχοντας μαζέψει και 2 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 8 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Κροατία κατάφερε να πάρει την πρώτη μικρή διαφορά καθώς βρέθηκε στο +4 (18-14) στο 7', όμως η Ελλάδα έτρεξε ένα 2-8, περνώντας μπροστά με +2 (20-22) Τέλος πρώτης περιόδου 22-22 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα μπήκε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με +3 (24-27) στο 12', αλλά οι Κροάτες δεν άφηναν να ξεφύγει το σκορ. Η Εθνική μας πάντως βρήκε ρυθμό από μακριά και με δύο σερί τρίποντα από Παπαγιάννη και Τολιόπουλο προηγήθηκε με +6 (29-35) στο 15' και λίγο αργότερα με +8 (29-37). Οι Κροάτες βρήκαν λύσεις και μείωσαν στο (39-40) στο 18'. Με την Ελλάδα να απαντάει με ένα σερί 0-5. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 39-45 υπέρ της Ελλάδος.

Στην τρίτη περίοδο η εθνική Ελλάδος εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Κροατίας και προηγήθηκε με +9 (43-52). Για άλλη μια φορά οι αντίπαλοι της Εθνικής επέστρεψαν γρήγορα και ο Αντετοκούνμπο πήγε για λίγο στον πάγκο, έχοντας 3 φάουλ (50-55) στο 26'. Όμως, ο εντυπωσιακός Νικ Καλάθης ανέβασε το τέμπο και η Ελλάδα -έχοντας βελτιωμένη αμυντική εικόνα- ανέβασε και επιθετικά στροφές και προηγήθηκε με +14 (50-64) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 53-66 υπέρ της γαλανόλευκης.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο είχαμε χαμηλό σκορ στο ξεκίνημα με την διαφορά να παραμένει στο +13 (55-68) για την εθνική. O Αντετοκούνμπο με 2/2 βολές και ένα σουτ μέσης απόστασης έδωσε σκορ στην Ελλάδα με την διαφορά να είναι στο +12 (60-72) στο 36' και το τρίποντο του Παπαγιαννη  για το +13 (62-75) ήταν πλέον οριστικό και για την εξέλιξη του αγώνα.

Τελικό σκορ 69-80 και επόμενη αναμέτρηση για την εθνική κόντρα στον Καναδά στις 27/7 στην πρεμιέρα των ομίλων για τους Ολυμπιακού Αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάζκεζ, Σάλινς, Ανάγια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/35 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 8/14 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετιά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 15/31 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά, 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 16 φάουλ