Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2024

Νίκησε με πεταχτάρι του Πρίντεζη! Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-83 (μπάσκετ αντρών, φιλικό)

Σαν να μην πέρασε μία πέρασε όπως τότε στην Κωνσταντινούπολη, έτσι και σήμερα παρότι έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση ο Γιώργος Πρίντεζης έβαλε το νικητήριο καλάθι και οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 84-83 στον πρώτο φιλικό τους αγώνα για την φετινή σεζόν και παρά τις απουσίες έδειξαν καλά στοιχεία.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με Βιλντόζα, Ντόρσεϊ, Πίτερς, Βεζένκοβ και Ράιτ. Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με +4 (5-9) στο 3' με τον Ρόμαν Σόρκιν . Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους ερυθρόλευκους να τρέχουν ένα σερί 5-0 και να παίρνουν προβάδισμα στο τέλος της περιόδου. Τέλος πρώτης περιόδου 20-18 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γιοκουμπάιτις βοήθησε στο να πάρει ξανά το προβάδισμα η ομάδα του και με τα τρίποντα των Μπλατ και Λόιντ έγινε το +10 (20-30). Μετά από πέντε λεπτά χωρίς σκορ, ο Βιλντόζα έδωσε τη λύση από τα 6,75μ και ο Βεζένκοβ που ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του, επέμενε από το τρίποντο και ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους +4 (36-40). Τέλος πρώτου ημιχρόνου 36-40 για την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στην τρίτη περίοδο ο Ντόρσεϊ με τρίποντο μείωσε στους +3 (39-42), όμως η Μακάμπι με τον Γκάμπριελ να κερδίζει τις μάχες στη ρακέτα και να τρέχει με τον Λόιντ έφτασε στο +12 (42-54). Παίρνοντας σκορ και ενέργεια από τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (57-59). Τέλος τρίτης περιόδου 60-62 υπέρ των Ισραηλινών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +1 (65-64) στο 31'. Με τους ΜακΚίσικ και Βιλντόζα να δίνουν προβάδισμα με +5 (72-67) στον Ολυμπιακό, με τον Μπλατ στην συνέχεια να φέρνει να ισοφαρίζει το παιχνίδι (74-74). Ενώ ο Πρίντεζης που μπήκε λίγο νωρίτερα στο παρκέ με τρίποντο έκανε το +3 (77-74) μέσα σε αποθέωση. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο η Μακάμπι βρέθηκε μπροστά με +4 (79-83) χάρη στους Λόιντ και Γιοκουμπάιτις, με τον Ντόρσεϊ να μειώνει με τρίποντο στο +1 (82-83) 56'' πριν το τέλος. Με τον Πρίντεζη να βάζει το πεταχτάρι της νίκης 15'' πριν το τέλος.

Τελικό σκορ 84-83 και επόμενη φιλική αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα την ερχόμενη Τρίτη, στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62, 84-83