Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024

Μέγας μάγκας ο Θρύλος! Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-89 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Μέγας μάγκας ο Θρύλος πήρε το διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ και πήρε αυτός το πλεονέκτημα έδρας. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 84-89 του Παναθηναϊκού και έκαναν το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά συνέχεια στο σκορ, με την διαφορά να φτάνει στους +9 (9-18) στο 8', με τους πράσινους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ και να μειώνουν την διαφορά στους +2 (17-19). Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος σε τρίποντα και πήρε ένα προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 0-11, παίρνοντας προβάδισμα με +9 (31-40), ένα προβάδισμα ασφαλείας που διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και έφτασε την διαφορά στους +14 (41-55), όμως με πρωταγωνιστές του Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ ο Παναθηναϊκός μείωσε στους +3 (56-59), αλλά ο ΟλυμπιΚορακός βρήκε λύσεις με τους Γουόκαπ και Γκος. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα με +15 (61-76) και παρά τις όποιες προσπάθειες του πρασίνων οι ερυθρόλευκοι εφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 13 ριμπάουντ και βγάζοντας κσι 3 ασίστ.  Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγαζοντας και 1 ασίστ.

Η ευστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια στο πρώτο πεντάλεπτο αποτέλεσε και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καθώς βρέθηκε να προηγείται με +8 (5-13) με πρωταγωνιστές τους Πίτερς και Παπανικολάου, έχοντας κάνει την καλύτερη δυνατή εκκίνηση. Ο Μιλουτίνοφ (είχε πάρει την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει τον δείκτη του σκορ και στο +9 (9-18). Και οι πράσινοι στην συνέχεια ροκάνισαν την απόσταση με δυο τρίποντα του Σλούκα για το +3 (15-18) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 17-19 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με κάποιες αλλαγές και με τους πράσινους να χρησιμοποιούν σχήμα με τρεις γκαρντ και να προσπερνούν στο σκορ με διαδοχικά τρίποντα . Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις από τον Σακίελ ΜακΚίσικ, εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα των Πετρούσεφ - Μιλουτίνοφ και απάντησαν με ένα σερ 0-11 για να πάρουν εκ νέου τα ηνία του στο σκορ με +9 (31-40) στο 17'. Ο Αταμάν έβαλρ στο ματς τον Λούκα Βιλντόζα, δοκίμασε μια πεντάδα με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο «4», αλλά οι ερυθρόλευκοι έχοντας πάει το παιχνίδι σε υψηλό τέμπο κυριαρχούσαν πλήρως. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 37-46 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά και με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ η διαφορά πήγε στο +14 (41-55) στο 23'. Σε εκείνο το σημείο ο Ναν εύκολα πόντους και μείωσε στους +10 (48-58) στο 25' και έπειτα από μια τάπα του Λεσόρ ο πρώην ο Ναν μείωσε στους +7 (51-58). Ο Ερνανγκόμεθ, με ένα τρίποντο, ένα κόψιμο και ένα δίποντο μείωσε στους +3 (56-59) στο 28'. Όμως, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ και Γκος βρήκε ένα πολύτιμο 0-7 δίνοντας ανάσα στην ομάδα τους. Τέλος τρίτης περιόδου 56-66 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Γουόκαπ μπήκε ορεξάτος και με τρίποντο από τη γωνία έκανε το +13 (56-69) στο 31', ενώ λίγο αργότερα η «βόμβα» του Παπανικολάου έστειλε την διαφορά +15 (57-72) στο 33'. Ο Γκραντ μείωσε στους +11 (61-72) με 3/3 βολές και οι Ναν - Χουάντσο αστόχησαν σε διαδοχικές προσπάθειες στην συνέχεια και οι ερυθρόλευκοι πήγαν εκ νέου στο +15 (61-76) στο 35'. Ο Ναν βρήκε δυο προσπάθειες και με το σκορ στο +10 (67-77) δτο 36' ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ναν με τρίποντο μείωσε στους +7 (72-79), ενώ ο ΜακΚίσικ σημάδεψε στο σίδερο, στην προσπάθειά του να απαντήσει. Ο Σλούκας αστόχησε για τρεις, ο Παπαπέτρου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Μήτογλου βρήκε γκολ - φάουλ, όμως νωρίτερα είχε υποπέσει σε παράβαση βημάτων, όπως χρέωσε ο διαιτητής Παπαπέτρου. Ο Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και ο Γκος με 1/1β. διαμόρφωσε το +8 (72-80).  Ο ΜακΚίσικ αστόχησε ξανά, ο Παπαπέτρου μείωσε στους +6 (74-80) 80'' πριν το τέλος, αλλά οι Μιλουτίνοφ - ΜακΚίσικ μάζεψαν δυο «χρυσά» επιθετικά ριμπάουντ, ύστερα από ισάριθμες άστοχες προσπάθειες του Παπανικολάου. Ο ΜακΚίσικ έβαλε 2/2 βολές έκανε το +8 (74-82) και κλείδωσε την νίκη για τον Θρύλο.

Τελικό σκορ 84-89 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό, κόντρα στον Παναθηναϊκό την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάνααν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοφ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεφ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/31 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ